Mam dla naszych abonentów ważną informację. Najpierw jednak chciałabym Ci zdradzić parę szczegółów na temat naszego serwisu. Będzie w tym odrobinę mojej prywatności, którą rzadko odsłaniam, ale dziś mam ważny powód, by to zrobić.

SuperKid, a właściwie jego zalążki, powstał w październiku 2006 roku. Stworzyłam wówczas ten blog.  Zaczęłam się uczyć języka html i innych umiejętności, niezbędnych do tego, by móc zrealizować swoje wielkie marzenie – chciałam stworzyć serwis edukacyjny na wyjątkową skalę. Tak, by rodzice mieli tutaj wszystko, co potrzeba, by pomóc swoim dzieciom w nauce i rozwoju.

Przez półtora roku tworzyłam serwis sama, od zera, strona po stronie. Arkusz po arkuszu. W pojedynkę jednak nie byłam w stanie podołać zadaniu, jakie sobie postawiłam. Zaczęłam więc stopniowo budować zespół, który pomagał mi moje marzenie realizować.

Przez dwa i pół roku zasoby serwisu były dostępne darmowo dla wszystkich, pokrywałam wszystkie koszty wyłącznie ze swoich pieniędzy, mając tym samym na utrzymaniu nie tylko dwójkę własnych dzieci, ale SuperKid, który traktowałam właściwie jak ukochane, trzecie dziecko :).

Bywało naprawdę ciężko. Zdarzył się nawet taki okres, gdy rysownicy przygotowywali dla mnie obrazki „na krechę”, bo nie miałam z czego im zapłacić.

W tamtym czasie martwiło mnie tylko jedno – zbyt powolny rozwój serwisu. Środki finansowe, którymi dysponowałam, były zbyt skromne.
Wielkie marzenie realizowało się zbyt ślamazarnie.

Dlatego w 2009 roku zdecydowałam się na wprowadzenie opłaty abonamentowej. Od tamtego czasu SuperKid zaczął rosnąć w niesamowitym tempie – co tydzień nowe materiały, z miesiąca na miesiąc przybywało ich setki, z roku na rok – tysiące.

Uświadomiwszy sobie, że właśnie w marcu, dokładnie 5 lat temu, wprowadziliśmy abonament, sprawdziłam z ciekawości w naszej bazie, czy są jacyś użytkownicy, którzy zaczynali z nami w tamtym okresie i trwają z nami do dziś. Byłam naprawdę w sporym szoku, gdy okazało się, że jest ich ponad setka.

Niemal od razu pomyślałam, że chcę tym ludziom w jakiś sposób podziękować – za to, że nas obdarzyli zaufaniem w początkowym okresie, że wsparli naszą misję i są nam wierni do dziś. Dzięki tym i kolejnym abonentom, SuperKid jest teraz prawdopodobnie największą bazą materiałów edukacyjnych w polskim Internecie, a może nawet i na świecie.

Nasi abonenci wspierają nas też w inny sposób – przesyłają nam życzliwe maile z podziękowaniami, dzielą się z nami swoimi sugestiami i uwagami, jednym słowem – dodają nam pozytywnej energii do dalszej pracy. Za to też chciałabym im wszystkim z całego serca podziękować.

I tak zrodził się pomysł, który chcę Ci teraz przedstawić. Jest to pomysł na powiedzenie „dziękuję” tym, którzy są z nami od wielu lat. Jest to promocja nieograniczona czasowo, dotyczy zarówno użytkowników indywidualnych, jak i placówek oświatowych. Będzie ważna od dziś przez cały czas.

Tu przeczytasz więcej na ten temat:

Bonus dla najwierniejszych superkidowiczów

 

Komentarze (7)

Halloween – W czym problem?

październik 26, 2013 | Opublikowany przez Jolanta Gajda w Informacje o serwisie

Październik to piękny jesienny miesiąc. Mi jednak co roku przyjemność przeżywania go psują pewne maile, które przychodzą właśnie w październiku. Jest ich co prawda niewiele – na wiele tysięcy użytkowników otrzymuję takich maili zaledwie 2-3. Wydawałoby się – znikoma ilość, którą można zignorować. Ale ich powtarzalność i oskarżycielski ton pozostawiają we mnie duży niesmak.

Staram się na wszystkie maile użytkowników odpowiadać. Powinnam to robić spokojnie i bez emocji. Ale w tym temacie jest mi wyjątkowo trudno zachować spokój. Postanowiłam zatem zakończyć dyskusję tym oto wpisem na blogu i w przyszłości, na wszelkie maile o podobnej treści będę odpowiadać jedynie poprzez odesłanie do tego tutaj wpisu.

Co to za maile? Podam tu dwa przykłady – jeden z ubiegłego roku, jeden z bieżącego:

Witam,
Mają Państwo wspaniałą stronę, ale niepokoi mnie Wasza nieświadomość na temat Halloween. Jest to święto satanistyczne. I pomimo, że próbuje się to zamienić na niewinna zabawę, co roku w to święto sataniści dokonują bardzo niegodziwych (mało powiedziane) czynów. (więcej można doczytać w internecie). A ponieważ mówimy o edukacji dzieci to proponowanie zabaw, kolorowanek itd na temat święta satanistycznego jest chyba grubą pomyłką. No chyba, że edukujemy w „tę” stronę. Apeluje więc o zdjęcie wszelakich wzmianek na ten temat, gdyż tracicie wiarygodność, jako strona bezpieczna dla dziecka(!)

I przykład z tego roku:

Witam,
dziękujemy za nowości. mam uwagę co do opisu Halloween. Uważam, że cel nie uświęca środków. W naszej placówce nie świętujemy w ten sposób i nie wykorzystujemy obcych naszej kulturze zachowań do np. ćwiczeń manualnych. Oczywiście materiały są dostępne dla wszystkich do wyboru. Mam tylko prośbę, aby prezentując karty z różnymi świętami nie zestawiać Halloween z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, bo wtedy nie możemy z tych kart korzystać.

Postaram się odpowiedzieć na te zarzuty najkrócej, jak potrafię, żeby nikogo nie zanudzić swoimi wywodami.

Absolutnie NIE zamierzamy zrezygnować
z zamieszczania materiałów na temat Halloween.

Dlaczego?

Oto przyczyny:

1.
Halloween to święto obchodzone w wielu krajach kultury chrześcijańskiej. Utożsamianie go z obrzędami satanistów to przejaw zatrważającego braku wiedzy na temat ludzkich tradycji i obrzędów, a także ich historii i osadzenia w kulturze wielu narodów. Halloween – owszem, wywodzi się z tradycji pogańskiej. Ale to samo można powiedzieć o polskich Zaduszkach, andrzejkach i wielu innych zwyczajach – także wielkanocnych i bożonarodzeniowych.

Początki Halloween sięgają do starodawnego celtyckiego święta żegnania starego roku i witania nowego, który wg ówczesnych wierzeń, rozpoczynał się 1 listopada. Celtowie wierzyli, że w noc poprzedzającą nowy rok granice między światem żywych a światem umarłych zacierały się, skutkiem czego mieszkańców Ziemi nawiedzały duchy przodków.

Dziwne? Okropne? A niby dlaczego?

Przecież nasze Zaduszki mają bardzo podobną genezę. Każdy, kto choćby w szkole czytał Mickiewicza, na pewno miał okazję poznać obrzędy zaduszne zwane Dziadami. Wierzono w całej Polsce, że w noc poprzedzającą Dzień Zaduszny dusze zmarłych odwiedzają swoje domostwa. Zostawiano nawet dla nich otwarte na noc drzwi, a na stołach – jedzenie, by duchy mogły się posilić.

Taka jest historia i tradycja tych świąt i choć Halloween nie jest świętem słowiańskim, to jednak nadspodziewanie blisko mu do słowiańskich Zaduszek.

I niech mi nikt nie mówi, że teraz pogańskich świąt się nie obchodzi.  Przecież kultywujemy wróżby andrzejkowe? Przecież wśród bożonarodzeniowych kolędników chodzi śmierć, diabeł i turoń? Mnóstwo obrzędów ludowych zachowało elementy pogańskie. Historia wciąż przenika się ze współczesnością, bo trudno bezpowrotnie odciąć się od tradycji. Zresztą po co to robić? To są przecież nasze korzenie, które warto znać – choćby z ciekawości.

Widać to wyraźnie nie tylko w naszej obyczajowości, ale także w literaturze – i to tej przez wielkie L. Czy ktoś zabroni sięgania po utwory z okresu romantyzmu – Mickiewicza, Słowackiego, Goethego czy innych pisarzy – tylko dlatego, że jest tam pełno zjaw, duchów, upiorów i pogańskich obrzędów? Byłby to absurd.

Co do satanistów – nie wiem i nie bardzo mnie to interesuje, które elementy tradycji wykorzystują oni do swoich celów. Gdyby zaczęli krzyżować ludzi na ulicach, wykorzystując motywy zaczerpnięte ze Świąt Wielkanocnych, to zrezygnowalibyśmy z obchodzenia Wielkanocy? Zachowajmy, na miłość boską,  jakiś rozsądek.

2.
Druga przyczyna, dla której nie zamierzamy usuwać materiałów o Halloween jest taka, że proszą o nie nasi użytkownicy. Tworząc materiały do serwisu, kierujemy się potrzebami ludzi, którzy tworzą społeczność SuperKid. A są to w większości wspaniali ludzie. Rodzice i nauczyciele, którzy chcą wychować swoje dzieci na światłych, mądrych ludzi – ludzi otwartych na wiedzę, tolerancyjnych, znających kulturę własnego narodu, ale także interesujących się historią i różnymi kulturami świata.

Gdy spojrzałam w zapisy w naszej serwisowej wyszukiwarce, okazuje się, że słowo „Halloween” jest mniej więcej tyle samo razy wpisywane w wyszukiwarkę, co np. „nauka czytania”, „smok wawelski”, „mikołajki”, „obliczenia pieniężne” i wiele innych.

Dlaczego mielibyśmy dyskryminować użytkowników, którzy chcą znaleźć coś na temat Halloween?
Nie ma żadnych obiektywnych powodów, by to robić.

Co to za użytkownicy? To ci, którzy chcą zapoznawać dzieci z kulturami innych narodów. To także angliści, którzy na lekcjach angielskiego zapoznają dzieci z angielskimi świętami i tradycjami. To także Polacy mieszkający za granicą, którzy zaadaptowali się w obcej kulturze i także to święto obchodzą.

Na dzień dzisiejszy z SuperKid korzystają użytkownicy z 26 krajów, w tym bardzo wielu ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. I powiem szczerze – trochę mi przed nimi wstyd za tych naszych rodaków, którzy odnoszą się do Halloween z tą irracjonalną wrogością. Wstyd mi nie tylko jako Polce, ale przede wszystkim jako człowiekowi.

Zgodzę się, że halloweenkowe tradycje, które zawitały do Polski, są często nachalnie podsuwane przez świat komercji – galerie handlowe i sklepy próbują wykorzystywać je do swoich celów. Ale czyż ta nachalność nie dotyczy także innych świąt – chociażby Bożego Narodzenia? Taki jest dzisiejszy świat. Nasza jawna niechęć wobec reklam handlowych nie sprawiła, że tych reklam jest mniej. Wręcz przeciwnie. Dlaczego więc co niektórzy wyładowują swoją frustrację na niewinnym święcie, które w wielu państwach jest usankcjonowaną częścią ich kultury i tradycji?

3.
O jeszcze jednej przyczynie warto tu wspomnieć. SuperKid to niezależny i całkowicie suwerenny serwis edukacyjny, który NIE podlega pod żadną instytucję czy ugrupowanie – ani pod polskie Ministerstwo Edukacji, ani pod Kościół jakiegokolwiek wyznania, ani pod polskich nacjonalistów. Podlegamy jedynie pod nasze własne sumienie i nasz własny system wartości, system uniwersalny i ogólnoludzki.

Jesteśmy serwisem globalnym, który postawił sobie za cel wychowywać dzieci na ludzi otwartych i światłych. Ludzi, którzy rozumieją, że teraźniejszość wywodzi się z przeszłości i jest nierozerwalnie związana z naszą historią i tradycjami. Że polskość nieustannie przenika się z kulturami innych narodów (przecież choinka bożonarodzeniowa wywodzi się z Niemiec (!)) i jest to normalne zjawisko. Ludzi, którzy potrafią odróżnić prawdę od manipulacji. Ludzi, którzy potrafią MYŚLEĆ.

SuperKid na pewno NIE jest dla wszystkich. Każdy użytkownik sam podejmuje decyzję, czy nasz serwis jest dla niego. Tych, którzy podzielają naszą wizję kształcenia młodego człowieka, serdecznie witamy w naszej społeczności. Tych, którym nasza wizja się nie podoba, kulturalnie i bez żalu żegnamy. Nic na siłę.

I naprawdę z całkowicie czystym sumieniem zapraszam do sześciu kolejnych halloweenkowych łamigłówek dla przedszkolaków, które przygotowaliśmy dla Was w tym roku. Każdy użytkownik ma wybór, może z nich korzystać lub nie – podobnie jak z jakichkolwiek innych naszych materiałów. Nie mam absolutnie nic przeciwko tym, którzy z nich nie korzystają. Szanuję każdy wybór. Odczuwam jedynie niesmak, gdy ktoś próbuje nam wmówić, że publikowanie materiałów nawiązujących do Halloween czy korzystanie z nich jest niestosowne czy wręcz złe.

Oczywiście zapraszam też do dyskusji i  komentowania, bo umiejętność wysłuchania wszystkich stron i akceptacja tego, że ktoś może mieć inne poglądy – to także cecha światłego, dojrzałego, wykształconego człowieka :). Jeśli czujesz, że chcesz coś powiedzieć – po prostu zostaw swój komentarz.

Komentarze (27)

Gdy stworzymy w serwisie coś fajnego  dla naszych użytkowników, naprawdę się cieszę. Po prostu rozpiera mnie radość i nic na to nie poradzę. Tak było między innymi z generatorem arkuszy do nauki pisania, z grą do nauki zegara czy z Małym Artystą.

Dlatego, gdy nowe narzędzie – Generator działań pisemnych – było już prawie gotowe, czym prędzej podzieliłam się tą wiadomością z naszymi użytkownikami.

Jedna z naszych użytkowniczek, która nie jest naszą abonentką, tak oto odpowiedziała mi mailem na tę moją wiadomość:

Zastanawiam się po co nauczycielkom edukacji wczesnoszkolnej generator do pisemnych działań matematycznych, skoro nie ma ich w podstawie programowej. Chcę zwrócić uwagę na fakt, iż taki znak „x” nie jest znakiem mnożenia.

Takie maile, a dostaję od czasu do czasu podobne próby zgaszenia mojego entuzjazmu, wywołują u mnie współczucie. Nie dla tej Pani, broń Boże, czy innych nadawców tego typu komentarzy, tylko współczucie DLA DZIECI.

Zacznę od znaku „x”. Pozwolisz, że odpowiem trochę naokoło.

Wszystkich martwi duże bezrobocie wśród młodych ludzi – nawet (a może szczególnie) tych po studiach wyższych. Wiadomo, że szkolnictwo nie przygotowuje młodzieży do realiów obecnego rynku pracy.

Dzieci wychodzą ze szkół z wiedzą, która okazuje się bezużyteczna w poszukiwaniu pracy. Za to tego, co by im się przydało w rozwijaniu kariery zawodowej – nikt ich nie nauczył.

Czy to wina programu na studiach? Programu w szkole średniej? Tego także, ale problem zaczyna się – tak, tak! – już w szkole podstawowej, gdzie nauczyciel nie przygotowuje dzieci do życia w realnym świecie, tylko uczy ich teorii nie przystających do naszej rzeczywistości. Przykład? Ot, taki właśnie znak mnożenia.

Czy dorośli używają znaku x jako znaku mnożenia? Tak. Czy znak x pojawia się jako znak mnożenia w przekazach ogólnie dostępnych – reklamach, napisach, ulotkach bankowych itp? Tak. Więc dlaczego mamy dzieciom wmawiać, że nie należy używać znaku x jako znaku mnożenia? Czy to ma sens? Naszym zadaniem jest uczyć dzieci rozumieć rzeczywistość wokół nas. Więc uczmy je tego. Oczywiście znak mnożenia to tylko malutki, banalny wręcz przykład. Takich przykładów można znaleźć dużo, dużo więcej.

My, w naszym generatorze arkuszy do matematyki, daliśmy użytkownikowi wybór – można używać albo kropki, albo iksa. Według upodobania. Każdy rodzic czy nauczyciel używa tego znaku, który preferuje.

A teraz wracam do sedna sprawy, czyli tej części wypowiedzi:

Zastanawiam się po co nauczycielkom edukacji wczesnoszkolnej generator do pisemnych działań matematycznych, skoro nie ma ich w podstawie programowej.

Bardzo chętnie na to odpowiem.

Po pierwsze, SuperKid to serwis przede wszystkim dla rodziców. Miło nam, że nauczyciele również korzystają z naszych zasobów i znajdują w nich dla siebie przydatne pomoce, jednak dla nas priorytetem są rodzice, którzy troszczą się o rozwój swoich dzieci. SuperKid to NIE jest kolejny podręcznik szkolny – gdyby tak było, musielibyśmy wyrzucić połowę naszych zasobów. Rodziców na szczęście nie obowiązuje i nie ogranicza żadna podstawa programowa.

Po drugie – SuperKid już w zeszłym roku, we wrześniu, wyszedł poza nauczanie początkowe. Przygotowaliśmy już sporo materiałów dla klasy czwartej i będziemy przygotowywać je nadal. Być może uda nam się w przyszłości poszerzyć materiał tak, by obejmował wszystkie klasy szkoły podstawowej, choć na pewno trochę to potrwa.

Po trzecie, mali użytkownicy, którzy namiętnie korzystają z SuperKida, mają często starsze rodzeństwo. Rodzice niejednokrotnie proszą nas o różne pomoce dla starszych dzieci, bo mają w domu gromadkę pociech w różnym wieku. Myślę, że dla tych rodziców generator działań pisemnych okaże się świetnym narzędziem.

Po czwarte i najważniejsze:
KTO POWIEDZIAŁ, ŻE NIE MOŻNA NAUCZYĆ DZIECKA CZEGOŚ, CO WYCHODZI POZA PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ?

W tym miejscu chciałabym ci opowiedzieć pewną historyjkę.

7-letni chłopiec, o imieniu Krzyś, nudził się trochę i w końcu podszedł do mamy.
– Mamo, naucz mnie czegoś nowego.

Mama, wyrwana z zamyślenia, spojrzała zdziwiona.
– Czegoś nowego? Co masz na myśli?
– Pamiętasz, jak niedawno nauczyłaś mnie mnożenia? To było super. Chciałbym znowu nauczyć się czegoś nowego.
– No nie wiem, Krzysiu. Czego ja mam Cię nauczyć? Niektóre rzeczy są dla ciebie jeszcze za trudne.
– No proszę, na pewno coś wymyślisz.
Mama zastanowiła się przez chwilę i w końcu zabłysła jej w głowie myśl.
– Jak chcesz, mogę Cię nauczyć szybko dodawać duże liczby. To, co jest trudne, ty zrobisz raz dwa. Chcesz?
– No pewnie!
Mama wyjęła kartkę i ołówek i zaczęła:
– Wyobraź sobie, że musisz dodać np. 147 i 38. Liczenie tego w pamięci trochę by zajęło, ale można to zrobić szybciej i łatwiej.
Krzysiu z zaciekawieniem śledził, jak mama zapisuje dwie liczby – jedna pod drugą i podkreśla wszystko kreską.

Dalej już Ci nie będę opowiadać. Powiem tylko, że Krzyś, który w przedszkolu poprzez zabawę nauczył się, jak dodawać i odejmować, a później co jakiś czas uczył się z mamą czegoś nowego, bo to było po prostu FAJNE, był w późniejszych latach wielokrotnym laureatem konkursów matematycznych, a teraz – w klasie przedmaturalnej – udziela korepetycji z matematyki swoim własnym rówieśnikom.

I to nie jest historia zmyślona na potrzeby tego wpisu. Krzysia, a właściwie już Krzysztofa, znam bardzo dobrze, bo to… mój syn :).

Jaki nasuwa się wniosek?

Przestańmy, na miłość boską, tak kurczowo trzymać się PODSTAWY PROGRAMOWEJ!

Podstawa to jest pewne minimum, które od dziecka jest wymagane. Minimum przez kogoś wymyślone i odgórnie narzucone. Ale jest mnóstwo dzieci o olbrzymim potencjale intelektualnym, które potrzebują większych wyzwań. Które się nudzą, bo muszą w szkole w kółko ćwiczyć to samo, bo to akurat jest w podstawie programowej. Dziecko zdolne, które się nudzi, marnuje swój potencjał.

Właśnie dlatego czuję ogromne współczucie dla dzieci, które są zamykane w klatce pod tytułem „podstawa programowa” i którym się wmawia, że kropka to jedyny poprawny znak mnożenia.

Jeśli Twoje dziecko potrafi już sprawnie dodawać w zakresie 20, pokaż mu, jak łatwo może dodawać większe liczby. Nie oczekuj, że Twoja pociecha za chwilę będzie szybko i bezbłędnie wykonywać działania pisemne. Po prostu pokaż mu to jako CIEKAWOSTKĘ. A potem zapytaj, ile pieniędzy trzeba by było wydać na nową myszkę do komputera i kartę pamięci do komórki. Znajdźcie ceny w jakimś sklepie internetowym i policzcie sumę pisemne. Policzcie razem – Ty z małą pomocą dziecka lub dziecko z małą Twoją pomocą, w zależności od możliwości córki czy syna. Tak właśnie uczy się dzieci matematyki.

A teraz już zapraszam do naszego generatora działań pisemnych i życzę dobrej zabawy :).

GENERATOR ARKUSZY DO ĆWICZEŃ NA DZIAŁANIA PISEMNE

Jest to na razie wersja beta – czyli wstępna i testowa. Wkrótce zostanie poszerzona o nowe funkcjonalności, nowe rodzaje działań, a także zostanie dodana – jako alternatywa – kropka jako znak mnożenia :D. Będziemy też czekać na Wasze sugestie i uwagi, które uwzględnimy przy dopracowywaniu i rozbudowie tego programu.

Swoje propozycje czy komentarze zostaw tutaj, pod wpisem.

A póki co – stwórz swój własny arkusz z działaniami pisemnymi – w ciągu 2 minut, w kilku prostych krokach.

Komentarze (17)

Na początku swojego istnienia, SuperKid był pomyślany jako serwis przeznaczony dla dzieci zdrowych. Miał pomagać rodzicom we wszechstronnym rozwijaniu przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Potrzeby w tym zakresie były i są nadal ogromne.

Jednak przez te 6 lat istnienia serwisu otrzymaliśmy od naszych użytkowników mnóstwo maili, z których wynika jedno: cel, który sobie założyliśmy, to wierzchołek góry lodowej. Jest cała masa innych potrzeb i problemów, których rozwiązania szukają u nas użytkownicy. Różne rodzaje niepełnosprawności, rozmaite dysfunkcje, deficyty i inne problemy, z którymi tysiące dzieci i ich rodziców /wychowawców /terapeutów zmaga się na co dzień. Myślę, że przeciętny człowiek nie ma zielonego pojęcia o istnieniu tak wielu potencjalnych nieprawidłowości w rozwoju dzieci.

Niestety my, jako serwis, nie możemy zatrudnić specjalistów od wszystkich rodzajów dysfunkcji. Wiąże się to z tym, że chcemy utrzymywać cenę abonamentu na możliwie najniższym poziomie, a opłacanie specjalistów wiązałoby się z większymi kosztami.

Jednak chcemy pomóc.

To, co możemy Ci zaoferować, to nasza pasja, nasze serce, czasami intuicja i narzędzia, które posiadamy – umiejętności naszych rysowników, twórców arkuszy, informatyków, itd. Aby Ci pomóc, musimy jednak wiedzieć, co dokładnie jest Ci potrzebne. Osoby, które zajmują się dziećmi niepełnosprawnymi wiedzą przecież najlepiej, czego im brakuje.

Potrzebne są nam KONKRETNE informacje.

Stwierdzenia typu „proszę o więcej pomocy dla dzieci z autyzmem” są – sam musisz przyznać – mało konkretne :).

Pomyśl więc chwilę i podziel się z nami, jakiego typu ćwiczenia potrzebujesz? Jak te ćwiczenia mają wyglądać? Co ma być ich celem? A może korzystasz z naszych ćwiczeń, ale musisz dokonywać dużo przeróbek dla własnych celów? Jakie to przeróbki? Jeśli nam o tym powiesz, być może będziemy mogli przygotowywać drugą lub trzecią wersję tego samego ćwiczenia, przystosowaną do Twoich nietypowych potrzeb. Być może masz jakieś ciekawe pomysły, które możemy wdrożyć? Chodzi Ci po głowie jakiś rodzaj ćwiczenia, którego jeszcze w serwisie nie mamy?

Zostaw swoje sugestie i refleksje w komentarzach poniżej.

Jeśli dasz nam znać, jak możemy Ci pomóc, bardzo możliwe, że prędzej czy później powstaną materiały, których potrzebujesz.

Zrealizowaliśmy już ogromną ilość różnych próśb użytkowników. Niektóre działy w serwisie powstały w odpowiedzi na zgłaszane nam sugestie. Być może będziemy w stanie stworzyć jakieś odrębne sekcje w serwisie dla dzieci niepełnosprawnych. Musimy jednak lepiej poznać Twoje potrzeby.

Zachęcam Cię więc gorąco do współtworzenia treści serwisu poprzez zgłaszanie swoich potrzeb.

……………..
Jeśli interesuje Cię temat pomocy edukacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych, zapisz się na naszą listę mailingową.
Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zapoznaj się ze wskazówkami:
Jak otrzymywać maile, które mnie interesują?

Komentarze (12)

No tak, jeszcze kilka lat temu, ech – co ja mówię – jeszcze rok temu zarzekałam się, że SuperKid jest tylko i wyłącznie dla dzieci w wieku 4-10 lat. To oznaczało, że uczniowie kończący trzecią klasę musieli rozstać się z naszym serwisem, bo – najzwyczajniej w świecie – z niego wyrastali.

Przyjęłam takie ograniczenie wiekowe nie bez powodu. Jestem bowiem przekonana, że lepiej robić coś w węższym zakresie, ale robić to naprawdę dobrze, niż robić wszystko i byle jak. Już dla wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego jest naprawdę mnóstwo tematów i ćwiczeń do opracowania, a co tu dopiero mówić o starszych klasach.

Przychodziło jednak od Was tyle próśb o to, by rozszerzyć nasze propozycje ćwiczeń także na klasy czwarte (i wyższe), że powoli zaczęłam – jak to się mówi – „wymiękać” ;). Bo też naprawdę piszecie do nas w tak sympatyczny i przekonujący sposób, że trudno się Waszym prośbom oprzeć. Przy okazji jeszcze raz dziękuję za wszystkie maile, które od Was dostajemy.

No więc niech i tak będzie :). W tym roku szkolnym zaczynamy opracowywać ćwiczenia także dla klasy 4. Na pewno w ciągu jednego roku nie zdołamy zrealizować wszystkich potrzeb w tym zakresie, bo nie chcemy zaniedbywać młodszych użytkowników – dla nich przecież wciąż będziemy tworzyć kolejne materiały. Jednak stopniowo, krok po kroku, będziemy dodawać także ćwiczenia dla klas 4.

Traktujemy to jako duże wyzwanie, bo jednak umysł i sposób postrzegania świata w przypadku 7-latka są zupełnie inne niż w przypadku nastolatka. Dlatego prośba do Was, żebyście trzymali kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia oraz żebyście nas wspierali swoimi sugestiami, pomysłami i komentarzami.

W poprzednim wpisie podałam plan opracowywania ćwiczeń  do lektur, ale nie są tam jeszcze ujęte lektury dla klasy czwartej. Chciałabym Was bowiem zapytać, jakie lektury są potrzebne i w jakim miesiącu? Jeśli napiszecie nam w komentarzach swoje potrzeby w tym zakresie (miesiąc – tytuł), to przygotujemy odpowiednie ćwiczenia w proponowanych przez Was terminach.

Komentarze (28)

W naszym dziale Ćwiczenia do lektur opracowaliśmy już sporo tytułów (ponad 30), ale biorąc pod uwagę to, że nie ma stałego zestawu lektur obowiązkowego dla wszystkich szkół i nauczyciel może dowolnie dobierać książki dla dzieci – w dziale tym zawsze będzie coś do zrobienia :).

Przygotowaliśmy zatem plan na rok szkolny 2012/2013 w zakresie opracowywania i publikowania ćwiczeń do lektur w naszym serwisie . Myślę, że plan ten będzie pomocny szczególnie nauczycielom, bo będą wiedzieli, jakich nowości mogą się od nas spodziewać w poszczególnych miesiącach. Tytuły zostały wybrane na podstawie Waszych próśb i sugestii.

Ćwiczenia do lektur – plan publikacji (2012/2013):

WRZESIEŃ
J. Tuwim „Okulary”, „Warzywa”, „Ptasie plotki”
J. Brzechwa „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie”
K. Drzewiecka „Piątka z Zakątka”
M. Jaworczakowa „Oto jest Kasia”

PAŹDZIERNIK
J. Porazińska „Szewczyk Dratewka”
E. Zubrzycka „Słup soli”

LISTOPAD
K. Makuszyński „12 przygód Koziołka Matołka”
L. Buscaglia „Jesień liścia Jasia”

GRUDZIEŃ
M. Krajewska „Mój młodszy brat”

STYCZEŃ
J. Tuwim „Słoń Trąbalski”, „Ptasie radio” i inne dla kl.1
J. Tuwim „Lokomotywa”, „O panu Tralalińskim” i inne dla kl.2
J. Brzechwa „Hipopotam” dla kl.1
J. Brzechwa „Przyjście wiosny”, „Sowa” i inne dla kl.2
G. Kasdepke „Ostrożnie! Wszystko co powinno wiedzieć dziecko…”

LUTY
M. Strzałkowska „Rady nie od parady”

MARZEC
A. Mikita „Bajki w zielonych sukienkach”
G. Kasdepke „Co to znaczy?”

KWIECIEŃ
L.J. Kern „Ferdynand Wspaniały”
G. Kasdepke „Z piaskownicy w świat”
M. Strzałkowska „Raj na Ziemi czyli rady nie od parady II”

MAJ
S. Michałkow „Nie płacz, koziołku”
Legendy warszawskie – „Bazyliszek”
M. Kamiński „Marek – chłopiec, który miał marzenia”

Jak widać – przed nami sporo pracy. Ale kto jest naszym stałym użytkownikiem, ten wie, że my się pracy nie boimy ;).

Mam jeszcze pewną interesującą wiadomość :). Ale o tym – już w następnym wpisie.

Jeśli masz jakieś uwagi co do tego planu, to daj nam, proszę, znać poniżej – w komentarzach. Jeśli jest jakaś książka, która nie została jeszcze przez nas opracowana (sprawdź tu) ani też nie znalazła się w powyższym harmonogramie, ale bardzo Ci zależy, by znaleźć do niej ćwiczenia – również nam napisz. Być może uda się jeszcze wcisnąć ją do naszego grafiku 😉

Komentarze (26)

Szkolno-przedszkolne zmagania dobiegają końca i nadchodzi zasłużony czas wypoczynku – dla dzieci, rodziców i nauczycieli. W SuperKid również – jak co roku – na okres wakacji wstrzymujemy się z publikacją nowości, aczkolwiek szykujemy pewną malutką niespodziankę, która umili  dzieciom (w wieku 7 lat i więcej) deszczowe dni. Ale o niespodziance napiszę kiedy indziej.

Wakacyjny brak nowości nie oznacza jednak, że będziemy leniuchować ;). Miesiące letnie wykorzystujemy do tego, by uporządkować trochę materiały w serwisie, wprowadzić usprawnienia lub nowe funkcje. Jednym z usprawnień, jakie planujemy, to wprowadzenie w dziale tekstów dla dzieci (Bajki, Opowiadania, Bezpieczne dziecko, Inteligencja emocjonalna, itp.)  krótkich opisów przy każdym tytule, tak by rodzic czy nauczyciel – bez otwierania arkusza – wiedział mniej więcej, jaka jest tematyka opowiadania i jego funkcja dydaktyczna. Myślę, że to będzie bardzo pomocne i pozwoli na szybki wybór tekstu – stosownie do potrzeb.

W lipcu i sierpniu będzie się też rodziło COŚ dla dzieci przedszkolnych. Piszę COŚ, bo nie zdradzę teraz, co to będzie :). Napiszę tylko, że będzie to projekt online’owy i że na przygotowanie tego „Cosia” potrzebujemy co najmniej 2 miesięcy, więc jest to naprawdę spore przedsięwzięcie. I myślę, że przedszkolaki – najdalej od września – będą miały wspaniałą frajdę.

W czasie wakacji będziemy również planować zadania na kolejny rok szkolny i tak naprawdę to jest właśnie tematem tego wpisu. Być może pamiętasz, jak w zeszłym roku pytaliśmy Cię, jakie lektury (a właściwie ich opracowania w postaci ćwiczeń) powinniśmy przygotować. Pojawiło się wówczas sporo sugestii, które w bieżącym roku skrupulatnie realizowaliśmy. Nie wszystkie prośby zdążyliśmy spełnić, ale i tak wynik jest bardzo dobry. W ciągu 9 miesięcy pojawiły się ćwiczenia aż do 19 lektur! Będziemy oczywiście dalej rozwijać ten dział, bo jest tu jeszcze wiele do zrobienia. Stąd moje pierwsze pytanie:

Ćwiczenia do jakich lektur potrzebujesz w kolejnym roku szkolnym?
Czego jeszcze nie ma, a chciałbyś, żeby było?

Kolejny dział, który także bardzo systematycznie rozbudowujemy to Wielcy Ludzie. Dotychczas opracowywaliśmy Polaków – najczęściej w takiej kolejności, w jakiej spływały od Was prośby i sugestie. W tej chwili znajdziesz szczegółowe opracowanie 14-stu postaci, w przygotowaniu są jeszcze Tuwim i Kossak. Na początku roku szkolnego pojawią się natomiast Centkiewiczowie. Potem najprawdopodobniej przejdziemy do wielkich osobowości ze świata. No i kolejne pytanie do Ciebie:

Ćwiczenia do jakich postaci widziałbyś chętnie w dziale Wielcy Ludzie?
Opracowania jakich jeszcze nazwisk byłyby dla Ciebie przydatne?

Poza tymi dwoma działami (Ćwiczenia do lektur i Wielcy ludzie) jest w SuperKid cała masa innych działów i wszystkie staramy się sukcesywnie rozbudowywać. Być może masz jakieś inne sugestie i zapotrzebowania, które chciałbyś zgłosić. Tu i teraz jest na to dobry czas.

Sugestie zgłaszane nam w trakcie trwania roku szkolnego też staramy się realizować, ale ze względu na bardzo napięty harmonogram zadań, nie wszystkie możemy zrealizować od razu, na niektóre trzeba dłużej poczekać. Jeśli nam wpiszesz tu poniżej, w komentarzach, jakie są Twoje potrzeby na kolejny rok szkolny (mowa oczywiście o materiałach, których jeszcze u nas nie ma), to jest duża szansa, że Twoje życzenia zostaną spełnione  na czas.

Jeśli potrzebujesz jakichś materiałów na określony miesiąc, to podaj nam także i tę informację.

W miarę możliwości będziemy te prośby realizować – pod warunkiem oczywiście, że będą zgodne z profilem i założeniami naszego serwisu (materiały edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – klasy 1-3).

Napisz więc proszę poniżej, w komentarzach:

Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?
Pisz śmiało. Rozpatrzymy na pewno wszystkie propozycje :).

Komentarze (36)

HIT SuperKid – Wyniki.

maj 27, 2012 | Opublikowany przez Jolanta Gajda w Rodzice i dziecko

Przede wszystkim DZIĘKUJĘ wszystkim, którzy wzięli udział w naszym plebiscycie. Wasze opinie są dla nas bardzo ważne, bo dają nam wyobrażenie o tym, które superkidowe materiały są Wam najbardziej przydatne. Mnóstwo osób napisało, że wybór jedynie trzech najlepszych rzeczy w serwisie jest niezwykle trudny lub wręcz niemożliwy, bo podoba Wam się wszystko :). To naprawdę super, że nasze pomysły i propozycje są tak ciepło przyjmowane.

Pewnie nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale niektórzy redaktorzy SuperKid – autorzy opowiadań lub ćwiczeń – pytają mnie czasem – no jak tam, p. Jolu, podobało się to użytkownikom? Były jakieś opinie w tej sprawie? Nie zawsze mogę im konkretnie odpowiedzieć, bo wiadomo, że użytkownicy nie mają czasu, żeby regularnie wypowiadać się na temat używanych materiałów. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za to, że poświęciliście chwilkę i napisaliście parę słów o tym, z czego jesteście zadowoleni.

Przeczytaliśmy uważnie wszystkie Wasze wpisy i skrupulatnie podliczyliśmy głosy. Nie było to łatwe, bo wymienialiście wiele różnych kategorii, czasem więcej niż trzy, czasem łączyliście kilka rzeczy w jedno. Ostatecznie udało się wyodrębnić sprawy, które wymieniane były najczęściej. Kategorie, które zdobyły miejsca ex aequo, miały tyle samo głosów lub różniły się dosłownie jednym głosem, co mogło wynikać z błędu obliczeniowego lub mylnej interpretacji wypowiedzi.

Oto wyniki.

1. miejsce

Zdecydowanie – z dużą przewagą nad pozostałymi –  na czoło wysunęły się:
Generator arkuszy
oraz Karty pracy i łamigłówki.
W serwisie mamy karty pracy i łamigłówki różnego typu i w różnych miejscach, ale często łączyliście to w całość.

Generator arkuszy – przykładowa opinia:

p. Beata: „Najciekawszym odkryciem tego roku jest generator. Takie cudo… Korzystam prawie codziennie na kompensacyjnych i z pierwszakami. Czasami drukuje tylko linijki a czasami robię z tego wspaniałe karty pracy. Oszczędzam dzięki Wam mnóstwo czasu.”

Karty pracy i łamigłówki (dla ucznia, dla przedszkolaka) – przykładowa opinia:

p. Katarzyna: „Córki bardzo lubią wykonywać kolejne zadania – są one ciekawe i różnorodne, więc się tak szybko nie nudzą. No i nie są zbyt trudne – dzieci się więc nie zniechęcają. I co najważniejsze uczą się nowych umiejętności bawiąc się przy tym dobrze.”

2. miejsce

Na drugim miejscu uplasowały się:

  • Języki obce dla dzieci (angielski i inne języki – głównie za wymowę lektora oraz ćwiczenia ułatwiające przyswajanie słówek)
  • dział Mały Odkrywca, a w szczególności sekcje Wielcy Ludzie i Kalendarium (wykorzystujecie te materiały intensywnie, bo są lubiane i łatwo przyswajalne przez dzieci).

3. miejsce

Tylko o kilka głosów mniej zdobyły działy: 

Głosy oddawaliście jeszcze na wiele innych spraw – Elementarz (w szczególności zabawy sylabowe), Moje książeczki, arkusze matematyczne, dział Mały Twórca (w tym wiele głosów na wycinanki), memorki, ćwiczenia do j. polskiego i inne. Cieszę się ogromnie, że w Waszych głosach pojawiła się także wyszukiwarka, tematy tygodnia i biuletyn z nowościami – są to sprawy, nad którymi mocno pracujemy, żeby jak najbardziej ułatwić Wam poruszanie się po gąszczu materiałów.

Zgodnie z obietnicą przyznaliśmy też nagrody. Wybór był tak trudny, że ostatecznie – zamiast 5 abonamentów rocznych przyznaliśmy ich 10. Trafiają one do autorów komentarzy nr: 2, 6, 7, 17, 20, 25, 34, 35, 65, 72. W drodze losowania, abonamenty półroczne wygrały osoby o numerach komentarzy: 8, 27, 60, 44, 59, 21, 71, 46, 49, 19. Natomiast nagroda główna (abonament roczny plus nagroda książkowa) została przyznana autorce komentarza nr 31. Ze wszystkimi zwycięzcami skontaktujemy się mailowo. Zarówno im, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom jeszcze raz dziękujemy.

Wszystkie Wasze komentarze pomogą nam w dalszym rozwijaniu serwisu. Generator arkuszy online na pewno NIE jest ostatnim narzędziem, jakie stworzymy dla rodziców i nauczycieli. Mamy już pewne dalsze pomysły, ale chętnie posłuchamy też Waszych sugestii.

Może jest coś, co chodzi Ci po głowie? Coś, co bardzo ułatwiłoby Ci edukację dziecka – czy to w domu, czy to w szkole lub przedszkolu. Może masz jakiś problem, który my moglibyśmy rozwiązać? Być może masz pomysł na jakieś narzędzie, które – gdyby zaistniało – pozwoliłoby Ci odetchnąć z ulgą i zmniejszyłoby Ci ilość pracy lub zaoszczędziło czas?

Jeśli tak – napisz do nas koniecznie. Marzenia się spełniają – czasem wystarczy się nimi podzielić :). Możesz napisać tu niżej, w komentarzach lub po prostu przesłać nam maila.

Jesteśmy po to, by Ci pomagać – i to nie jest tylko slogan reklamowy. Wiedzą o tym doskonale wszyscy nasi wierni użytkownicy.

Komentarze (0)

Powoli dobiega końca kolejny, spędzony z Wami rok szkolny – to już szósty 🙂 Przez te sześć lat, dzięki Waszej pomocy – życzliwym mailom i pomocnym sugestiom – opracowaliśmy i zgromadziliśmy mnóstwo zasobów, zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Jednak dla mnie – twórcy tego serwisu – jest to wciąż dopiero początek. Moja wizja SuperKid znacznie przekracza to, co jest obecnie. Chcę by serwis ten stał się niezmierzonym oceanem materiałów edukacyjnych, w którym rodzic znajdzie wszystko, co potrzebne, by zapewnić dziecku wszechstronny rozwój intelektualny i emocjonalny. Potrzeby są ogromne – i ciekawą jest rzeczą, że im więcej tworzymy materiałów, tym więcej potrzeb wychodzi na jaw 🙂  Ale dla nas to dobra wiadomość, bo lubimy realizować nowe pomysły i ciekawe wyzwania.

W serwisie opracowujemy bardzo różnorodne tematy i różne formy ćwiczeń i aktywności dla dzieci. I – przyznam się Wam otwarcie – brakuje nam czasem informacji o tym, co w szczególności podoba się naszym użytkownikom. Zazwyczaj piszecie, że serwis jest rewelacyjny, że nie wyobrażacie sobie pracy bez niego (to od nauczycieli), że wszystko jest super. Ale przecież każdy z Was ma jakieś swoje ulubione miejsca w serwisie, pomoce, po które szczególnie chętnie sięga. My – „produkując” dla Was te wszystkie materiały, jesteśmy zwyczajnie, po ludzku, ciekawi – co podoba się Wam najbardziej? Byłaby to dla nas też pożyteczna informacja zwrotna na temat tego, jakim materiałom poświęcać dużo miejsca i co jest najbardziej przydatne.

Dlatego postanowiliśmy, że od tego roku wprowadzimy coroczny plebiscyt na HIT SuperKid. W tym roku odbędzie się po raz pierwszy, dlatego obejmie wszystkie materiały stworzone przez cały okres istnienia serwisu. Zachęcam do wzięcia udziału w głosowaniu – tym bardziej, że przewidziane są nagrody 🙂

ZASADY PLEBISCYTU

1. Zagłosuj na 3 rzeczy, które najbardziej Ci się w serwisie spodobały.

2. Głos możesz oddać na dowolne sprawy. Może to być na przykład jeden określony Temat tygodnia, cały dział w serwisie lub sekcja, może też to być jakieś jedno pojedyncze ćwiczenie, jeden arkusz lub opowiadanie lub inna pomoc edukacyjna. A może jakiś typ ćwiczeń Ci przypadł do gustu lub jakiś konkretny rodzaj łamigłówek. A może hitem dla Ciebie jest jakaś funkcja w serwisie lub coś, co ułatwia Ci korzystanie z niego. Po prostu zagłosuj na 3 rzeczy, które Ci się najbardziej w SuperKid spodobały.

3. Swoje typy zostaw poniżej, wpisując się w komentarzach. Zamieszczamy tylko komentarze będące głosem w plebiscycie. Komentarze nie na temat będą usuwane.

4. Plebiscyt będzie trwać tydzień – do przyszłego piątku, 25 maja. Potem go zamykamy, podsumowujemy i przydzielamy nagrody 🙂

NAGRODY

W sumie przewidujemy 16 nagród:

1. Roczny bezpłatny abonament w SuperKid dla 5 osób, których wypowiedzi uznamy za najciekawsze.

2. Półroczny bezpłatny abonament w SuperKid dla 10 osób wybranych w drodze losowania spośród wszystkich uczestników plebiscytu.

3. Jedna nagroda specjalna  – roczny bezpłatny abonament plus wybrana nagroda książkowa – dla osoby, która w sposób najbardziej rzeczowy (tj. pomocny dla nas, jako twórców ćwiczeń) uzasadni swój wybór. Nasze jury wybierze tę osobę, po zapoznaniu się ze wszystkimi głosami. Zwycięzca nagrody książkowej będzie mógł sobie ją sam wybrać z tytułów dostępnych obecnie w księgarniach. Wartość nagrody książkowej to 100 zł, więc mogą się na nią złożyć nawet 2 lub 3 książki – w zależności od ceny. My wybraną książkę (lub książki) zakupimy i wyślemy pod wskazany adres 🙂

W przypadku naszych dotychczasowych abonentów, wygrany abonament zostanie dodany do obecnego jako przedłużenie lub – jeśli taka będzie wola zwycięzcy – może być przekazany innej osobie.

Zapowiem jeszcze może krótko, że już wkrótce – w 1. połowie czerwca – pojawi się na blogu kolejny wpis, gdzie zapytam Cię o Twoje potrzeby na kolejny rok szkolny – w zakresie lektur, ćwiczeń, nazwisk wielkich ludzi do opracowania, tematów tygodnia, łamigłówek. Najlepiej, jak sobie w domu przygotujesz karteczkę, na której będziesz na bieżąco spisywać wszystkie potrzeby, które Ci przyjdą na myśl. Jak już wpis się pojawi, będziesz mieć w zanadrzu swoją gotową listę życzeń, którą nam przekażesz. Ale to za jakieś 3 tygodnie, ok. 10 czerwca.

A zatem – co Ci się najbardziej spodobało w SuperKid? Czym sprawiliśmy Ci najmilszą niespodziankę? Co Ci się najbardziej przydało? Za co cenisz serwis najbardziej? Zostaw swój komentarz, a w nim 3 swoje typy i – jeśli chcesz powalczyć o najlepsze z nagród – krótkie uzasadnienie wyboru. Na głosy czekamy do przyszłego piątku, 25.maja.

Komentarze (74)

Po publikacji pierwszej wersji generatora arkuszy do nauki pisania otrzymaliśmy niezwykle miły odzew z Waszej strony – mnóstwo OCH-ów i ACH-ów 🙂  Bardzo nas to uskrzydliło i zmotywowało do pracy nad udoskonalaniem tego narzędzia. Pracować nad czymś, co rzeczywiście się przydaje i stanowi pomoc dla innych, to jest to, co twórcy SuperKid lubią najbardziej 🙂

Skrzętnie zbieraliśmy Wasze sugestie co do możliwych ulepszeń, potem przez ponad dwa miesiące pracowaliśmy nad tym, by wdrożyć zarówno Wasze, jak i nasze własne pomysły. I tak powstała druga wersja generatora arkuszy, którą właśnie udostępniliśmy. Opiszę pokrótce, co się zmieniło i jakich nowych udogodnień możesz oczekiwać.

1. Łączenia liter pisanych

Ta wiadomość ucieszy wiele osób. Mimo że było to spore wyzwanie od strony technicznej, udało nam się uzyskać pismo praktycznie w pełni odwzorowujące pismo pisane, co oznacza, że wszystkie litery łączą się ze sobą w prawidłowy sposób. To jest prawdziwy przełom 🙂 Próbkę tego pisma załączam poniżej:

2. Tekst rozpoczynający i kończący, pisany drukiem

Dodaliśmy możliwość dodania własnego tekstu (czcionką drukowaną) zarówno nad liniałami (pod tytułem), jak i w dolnej części arkusza. Dzięki temu możesz napisać nad ćwiczeniem dowolny wstęp (np. polecenie, treść zadania, wyjaśnienie), a także dowolne zakończenie na dole (np. gratulacje, komentarz do zadania, instrukcje – co dalej, itd.) Oczywiście sam decydujesz, czy i z której opcji chcesz skorzystać, a także czy tekst ten ma być wycentrowany, czy też wyrównany do lewego lub prawego marginesu.

3. Dodatkowe znaki-litery

Niektórzy nasi użytkownicy wykorzystują generator arkuszy do nauki języków obcych. Mamy także użytkowników za granicą, gdzie dzieci uczą się j.polskiego. W obu przypadkach wpisywanie znaków specjalnych (np. ogonki w języku polskim czy umlauty w j. niemieckim) wymagały przełączania klawiatury w komputerze na inny język, by uzyskać potrzebne litery. Nie wszyscy potrafią przełączać klawiaturę w Windowsie i nie zawsze jest to wygodne. Dlatego wprowadziliśmy możliwość uzyskania tych znaków wprost z generatora. Jednym kliknięciem myszy otwierasz małą klawiaturkę i wybierasz te znaki, które są Ci potrzebne.

4. Dodatkowe znaki w matematyce

Już wcześniej były do dyspozycji różne znaki matematyczne, łącznie z wyborem, czy mnożenie ma być za pomocą kropki czy krzyżyka. Teraz dodatkowo jest możliwość wstawienia pustej ramki, w którą dziecko ma wpisać liczbę. Przykład wykorzystania pokazuję niżej:

5. Rodzaj pisma

W arkuszach do nauki pisania liter mamy teraz do dyspozycji trzy rodzaje pisma: linią pogrubioną ciągłą, linią cienką ciągłą oraz cienką kropkowaną. Przy edycji tekstu wybierasz, czy chcesz linię pogrubioną czy cienką, a jeśli wybrałeś cienką – przy wydruku zaznaczasz, czy ma to być cienka ciągła czy kropkowana.

6. Wstawianie obrazków do arkusza

Tu jest sporo zmian 🙂 Wcześniej można było wstawić obrazek, wybierając go z dostępnej galerii obrazków i wyznaczając jego pozycję na arkuszu. Teraz masz o wiele więcej możliwości. Zamiast wybierać obrazek z galerii, możesz:

– wybrać obrazek prezentujący strzałkami sposób pisania wybranej litery – dużej lub małej lub obu (dotyczy arkuszy w linie)

– wybrać obrazek pokazujący wybraną liczbę i ilustrujący znaczenie tej liczby za pomocą małych obiektów (dotyczy arkuszy w kratkę)

– zostawić puste miejsce na własnoręczny rysunek dziecka, wyznaczając jego lokalizację na arkuszu w taki sam sposób, jak w przypadku obrazków

– no i wreszcie – tadaam! – możesz wstawić własny obrazek ze swojego dysku 🙂 To Ci da duże pole do popisu w tworzeniu własnych arkuszy 🙂

7. Zapis ustawień na dysku

To jest także bardzo przydatna funkcja. Po stworzeniu dowolnego arkusza – lub jego części – możesz chcieć powrócić do pracy nad nim później lub wydrukować go kiedy indziej, w dogodnej dla Ciebie chwili. Teraz jest to możliwe. Możesz zapisać albo cały arkusz, albo tylko jego parametry (wielkość, kolor i rodzaj czcionki, ustawienia dla liniału czy obrazków, itd.). Arkusze są zapisywane w plikach o rozszerzeniu .xml. Najlepiej będzie, gdy przeznaczysz sobie na nie specjalny folder na dysku i będziesz nadawał plikom nazwy, które pozwolą Ci szybko zidentyfikować, co jest zapisane w danym pliku. Jeśli chcesz wcześniej zapisany arkusz otworzyć w generatorze, korzystasz z funkcji „Wczytaj” i już możesz dalej go edytować lub po prostu wydrukować.

8. Przywrócenie ustawień domyślnych

Mały drobiazg, ale przydatny. Jeśli – tworząc arkusz – będziesz eksperymentować na różne sposoby z wielkością, kolorem i rodzajem różnych elementów na stronie i w końcu uznasz, że zrobił Ci się na arkuszu bałagan, jednym przyciskiem „Przywróć” odzyskujesz wstępne ustawienia (z wpisanym przez Ciebie tekstem lub bez – sam tu decydujesz). Pamiętaj też, że zawsze możesz wczytać swoje własne ustawienia, jeśli wcześniej zapisałeś je na dysku.

9. Generator arkuszy z pismem uproszczonym

Jest to – obok generatora arkuszy w linie i generatora arkuszy w kratkę – trzeci, nowo przez nas utworzony generator, który powstał dla specjalnej grupy odbiorców:
opiekunów dzieci niepełnosprawnych, dla których standardowe pismo pisane jest zbyt trudne
użytkowników z zagranicy – w  niektórych krajach małe dzieci zaczynają naukę pisania od pisma przypominającego pismo drukowane.

Nazwaliśmy ten rodzaj pisma pismem uproszczonym, nie zawiera bowiem żadnych zawijasów ani falek oraz jest duże i wyraźne. Mamy nadzieję, że także i ten generator arkuszy z pismem uproszczonym okaże się pomocny. Wybór ustawień i parametrów jest podobny, jak w dotychczasowym generatorze arkuszy w linie. Inny jest jedynie wygląd liniatury, która jest dostosowana do innego kroju pisma oraz są „tylko” dwa rodzaje linii do wyboru: ciągła i kropkowana 🙂 Pismo w tej wersji generatora wygląda w ten sposób:

Jak widzisz, wprowadziliśmy mnóstwo ulepszeń, które – mamy nadzieję – jeszcze bardziej uprzyjemnią Ci pracę z generatorem. Napisz koniecznie w komentarzach poniżej, jak Ci się te zmiany podobają i w ogóle – jak wykorzystujesz nasz generator arkuszy. Być może masz jeszcze jakieś inne sugestie ulepszeń? Lub w trakcie użytkowania znajdziesz jakieś niedoróbki? Ten generator ma tyle różnych opcji i funkcji, że nie byliśmy w stanie wszystkiego dokładnie przetestować, więc liczymy tu mocno na naszych użytkowników. Jeśli trafisz na jakiś błąd – daj nam znać. Jeśli coś Ci się szczególnie spodoba – także nam napisz. Będziemy wykorzystywać wszystkie Wasze komentarze do ciągłego ulepszania generatora, a także do rozwijania kolejnych naszych projektów, ułatwiających życie rodzicom i  nauczycielom.

Czekamy z niecierpliwością na Wasze głosy, komentarze, opinie i pytania.

Komentarze (25)