Tabliczka mnożenia – przepytaj mnie!

luty 25, 2007 | Opublikowany przez Jolanta Gajda w Rodzice i dziecko

Jeśli masz dziecko w wieku 7-9 lat, to znasz doskonale ten problem. Nauka tabliczki mnożenia to jedno z większych i trudniejszych „przedsięwzięć” małego ucznia i na pewno trzeba mu w tym pomóc. O tym, że z tabliczką warto zapoznawać dziecko już w przedszkolu, pisałam wcześniej (Tabliczka mnożenia – cz.1). Dziś natomiast będzie o przepytywaniu.

Zrozumiałą jest rzeczą, że zapracowany rodzic nie zawsze znajduje czas, by trenować z dzieckiem działania, a te wymagają jednak systematycznych ćwiczeń i powtórek, by utrwaliły się na dobre. Warto więc wspomóc się różnymi pomocami, które przynajmniej od czasu do czasu wyręczą nas w dość uciążliwej procedurze przepytywania. Zresztą i dziecku przyda się różnorodny sposób sprawdzania wiedzy, bo im większa różnorodność, tym większa szansa na utrzymanie jego zainteresowania.

W sieci znajdziesz sporo darmowych narzędzi, które możesz wykorzystać w tym celu. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. Podam tu kilka przykładowych adresów, na które możesz zajrzeć:

  1. 2 + 2 matematyka dla dzieci – program do ściągnięcia
  2. Liczydło – tabliczka mnożenia – program do ściągnięcia
  3. Interklasa – Tabliczka mnożenia – ćwiczenie online

Warto jednak zajrzeć również na strony angielskojęzyczne. Tam też jest sporo darmowych materiałów, a znajomość języka nie zawsze jest niezbędna, by z takich materiałów skorzystać. Oto parę ćwiczeń online:

  1. Kidsnumbers
    W pozycji: „What numbers do you want to multiply?” wpisz najwyższą cyfrę, jaka może się pojawiać w zadaniu (np. jeśli dziecko zna mnożenie co najwyżej przez 5, wpisz piątkę)
    wciśnij „next” (dalej)
    w pozycji: „How high should the timer be set to?” wpisz w sekundach, ile czasu program ma przepytywać (np. 180)
    Dziecko wpisuje prawidłowe wyniki i klika „check your answer” (sprawdź odpowiedź), a program pokazuje ilość prawdłowych odpowiedzi (right) i nieprawidłowych (wrong) przy haśle „your score” (twój wynik).
  2. Aplusmath
    Dziecko ma zadane działanie i na tablicy wyników klika w prawidłowy wynik. Jeśli odpowiedź będzie poprawna, pojawi się obrazek, jeśli nie, prawidłowa odpowiedź pojawia się pod tablicą wyników.
  3. Aplusmath 2
    Zaznaczasz poziom trudności (pod każdym poziomem pokazane jest przykładowe działanie dla danego poziomu), następnie wybierasz, ile działań ma byc w arkuszu (zalecam zaznaczenie 10 lub 20, wyższe ilości to byłoby już katowanie dziecka :-)), a na końcu wybieramy, czy działania mają być pokazane pionowo (vertical) czy poziomo (horizontal). Po zaznaczeniu tych opcji klikamy w „Create worksheet” i uzyskujemy arkusz do rozwiązania online. Gdy dziecko wpisze wyniki, klika w „Get answers”, by sprawdzić ich poprawność.
  4. Abiator’s
    Na lewym marginesie strony wybieramy, przez jaką liczbę chcemy mnożyć i jaka ma być szybkość prezentacji („slow” – wolna, „medium” – średnio szybka, „fast” – szybka). Po kliknięciu danej opcji, na ekranie pojawia się działanie, a po chwili wynik. Potem znowu działanie i znowu wynik. Taka prezentacja może służyć nie tylko do przepytywania, ale i do nauki nowych jednostek.
  5. Oswego
    Wybieramy, przez jaką liczbę chcemy mnożyć (można też wybrać pole „Mixed” – „działania różne”). Dziecko wpisuje w okienko swoje imię lub nick i klika START. monitor web page for changes . W kolejnym oknie otrzymujemy kolejno serię działań, które należy wykonać w ciągu minuty. Program ładny graficznie, ale jego wadą jest to, że na końcu pokazuje jedynie procentowo, ile działań zostało wykonanych poprawnie, natomiast nie pokazuje, jakie popełniono błędy.
  6. Handwriting for kids
    Arkusz działań do rozwiązania online. Przycisk „Submit” prowadzi do odpowiedzi, przycisk „Clear” czyści arkusz z dokonanych wpisów.
  7. Weekly reader
    Nieco trudniejsza wersja – podany jest wynik pod tablicą liczb, a my poprzez kliknięcia wybranych liczb na tablicy wskazujemy, jak możemy taki wynik uzyskać, jakie liczby przez siebie wymnożyć. Dopuszcza mnożenie także większej ilości liczb
    (np. wynik 24 to 2 x 12 lub 2 x 3 x 4 itd.)

Myślę, że będziesz miał z czego wybierać.

Sprawdź także ćwiczenia na tabliczkę mnożenia w naszym serwisie.

tabliczka mnożenia dla dzieci

Możesz śledzić komentarze dodawane do postu przez RSS 2.0 Możesz zostawić komentarz, lub trackback.

Komentarzy (5)



Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *