Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - DNA

DNA

DNA

To skrócona nazwa jednego z najważniejszych związków chemicznych w naszym organizmie, którego pełna nazwa to kwas deoksyrybonukleinowy.

DNA jest obecne w każdej komórce naszego ciała. Mają je wszystkie żywe istoty – od bakterii do wieloryba. U ludzi znajduje się głównie w jądrach komórkowych i jest zbudowane z dwóch nici, które splatają się ze sobą w tzw. podwójną helisę. To na tych niciach mieszczą się geny, czyli wszystkie instrukcje na temat budowy i funkcjonowania naszego organizmu. W DNA są też informacje o tym, czy mamy skłonności do pewnych chorób, a także czy możemy zostać geniuszami. Niektóre cechy, takie jak kolor oczu, są niezmienne. Wiele innych możemy kształtować sami, korzystając z możliwości, które daje nam DNA – dotyczy to np. inteligencji. Rodzice przekazują swoje geny dzieciom, dlatego jesteśmy podobni do mamy i taty.

Każdy organizm ma unikatowy kod DNA – nie można go pomylić z żadnym innym. Tę właściwość wykorzystuje m.in. policja. Jeśli na miejscu zbrodni znajdzie się np. włos złoczyńcy, można z niego pozyskać DNA i porównać je z DNA osoby podejrzanej. Jeżeli jest zgodne, przestępca zostaje zidentyfikowany.