Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - AGAWY

agawa

Agawy

To majestatyczne rośliny. Większość gatunków ma silnie skróconą łodygę, z której wyrastają grube, mięsiste liście o ząbkowanych brzegach i ostrych zakończeniach. Te „ozdoby” to broń przed roślinożercami – kto chciałby ryzykować poważne skaleczenie podczas posiłku?

Agawy należą do sukulentów, czyli roślin, które gromadzą wodę w swoich tkankach. W tym przypadku jest ona magazynowana w liściach, pokrytych dodatkowo woskową substancją, która chroni je przed nadmiernym parowaniem. Takie przystosowanie jest niezbędne, gdyż rośliny te żyją na gorących i suchych terenach. Dzięki swojej budowie i właściwościom mogą przetrwać dłuższy czas bez dostępu do wody.

Agawy żyją od kilku do kilkudziesięciu lat. Wiele z nich zakwita tylko raz – po wydaniu nasion obumierają.

Sukulenty te występują w Ameryce Północnej, a największą liczbę ich gatunków odnotowano w Meksyku. Ze względu na swój egzotyczny wygląd są chętnie uprawiane w domach, ogrodach i oranżeriach na całym świecie. Ceni się je również za włókna i właściwości lecznicze. Sok z agaw jest często wykorzystywany w kosmetyce i przemyśle spożywczym.