Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - APETYT

apetyt

Apetyt

To nic innego jak chęć zjedzenia wybranej potrawy. Nie należy go jednak mylić z głodem.

Żeby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, a wszystkie narządy otrzymywały niezbędne do pracy składniki, musimy dostarczać ciału pożywienia. Gdy brakuje nam „paliwa”, czujemy się głodni. Jeśli przez dłuższy czas niczego nie zjemy, zacznie nam burczeć w brzuchu, może się pojawić ból głowy, a nawet drżenie rąk. U niektórych osób głód objawia się także złym nastrojem i drażliwością. W ten sposób organizm daje nam znać, że potrzebuje kolejnej dawki pożywienia.

Apetyt to zupełnie inna historia. Ochota na przysmak nieraz pojawia się nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni. Jeśli nie będziemy nad nią panować i zaczniemy podjadać między posiłkami, możemy mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Z drugiej strony zdarza się, że nie mamy na nic apetytu, choć kiszki nam marsza grają. To niepokojące, ponieważ jedzenie jest nam niezbędne do życia.

Zarówno nadmierny apetyt, jak i jego brak, mogą być oznaką chorób. Sygnały dotyczące głodu i sytości przetwarzane są przez podwzgórze. Ta część mózgu zawiaduje skomplikowanymi procesami w naszym ciele, dzięki którym nie przejadamy się ani nie głodzimy.