Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - BUTLONOS

butlonos

Butlonos

Ta zabawna nazwa dotyczy dużego ssaka morskiego, należącego do rodziny delfinowatych, i nawiązuje do charakterystycznego kształtu jego głowy. Określenie to może jednak wprowadzić w błąd, ponieważ otwór nosowy u tych zwierząt nie znajduje się na końcu pyska, lecz na czubku głowy.

Delfiny te żyją w ciepłych wodach mórz i oceanów. Mkną pod wodą niczym torpedy i zachwycają umiejętnością wyskakiwania wysoko ponad jej powierzchnię. Potrafią nurkować na głębokość 450 metrów, ale co jakiś czas muszą się wynurzać, aby zaczerpnąć powietrza. Mają dobry wzrok, w przestrzeni orientują się też dzięki echolokacji – wydają dźwięki przypominające kliknięcia i nasłuchują, skąd wrócą do nich odbicia tych odgłosów. W ten sposób w ich mózgach powstaje „obraz” otoczenia. Dzięki echolokacji delfiny mogą bezpiecznie się przemieszczać nawet w całkowitych ciemnościach. Inne dźwięki, np. gwizdy i piski, służą im do komunikacji.

Zwierzęta te polują indywidualnie albo w grupie, a żywią się rybami, ośmiornicami, kalmarami, krewetkami i innymi bezkręgowcami morskimi. Ze względu na wyjątkową inteligencję, ciekawe zwyczaje i zachowania, są bacznie obserwowane przez naukowców. Z pewnością warto je lepiej poznać.