Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - CESARSKIE CIĘCIE

noworodek

Cesarskie cięcie

To poważna operacja chirurgiczna, podczas której lekarz wyjmuje dziecko z brzucha mamy. Trzeba ją przeprowadzić, gdy maleństwo nie może przyjść na świat w naturalny sposób. Zdarza się, że maluch nie układa się prawidłowo w macicy, jest bardzo słaby lub chory. Cesarskie cięcie może być też wykonane, gdy duży wysiłek (związany z naturalnym porodem) zagraża zdrowiu lub życiu mamy. Wówczas lekarze podejmują decyzję o operacyjnym wyjęciu dziecka z łona kobiety.

Cesarskie cięcie wykonuje się w znieczuleniu całkowitym, czyli pod tzw. narkozą, lub w znieczuleniu częściowym. Lekarz rozcina dolną część brzucha matki, wyjmuje dziecko i zaszywa ranę.

W dawnych czasach cesarskie cięcie było bardzo ryzykowną operacją – kobiety zwykle umierały w wyniku powikłań po zabiegu, np. na skutek zakażenia rany. Obecnie dzięki postępowi w medycynie metoda ta jest dużo bezpieczniejsza niż kiedyś i pozwala na ratowanie życia zarówno maleństwa, jak i jego mamy.