Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - CIĄŻA

ciaza

Ciąża

Ciążą nazywamy okres oczekiwania na narodziny małego człowieka. Od momentu, kiedy maleńka, zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w brzuchu przyszłej mamy, do chwili narodzin mija ok. 9 miesięcy.

W tym czasie z maleńkiego zarodka, wyglądającego jak ziarenko fasoli, rozwija się dzidziuś. Na początku okresu ciąży samopoczucie kobiety może nie być najlepsze. Zmianom, jakie zachodzą w jej organizmie, towarzyszą często mdłości. Pod koniec trzeciego miesiąca płód jest już małą, ukształtowaną ludzką istotą ważącą ok. 30 gramów i mierzącą ok. 7 centymetrów długości.

Potem dziecko rośnie i przybywa na wadze, a brzuch przyszłej mamy powiększa się wraz z nim. W piątym miesiącu kobieta zaczyna odczuwać już ruchy maleństwa. Mówi się wówczas, że dzidziuś „zaczął kopać”. W dziewiątym miesiącu mały człowiek jest gotowy, aby zacząć żyć samodzielnie. Wszystkie jego narządy wewnętrzne i zewnętrzne są już ukształtowane, a miejsca w brzuchu mamy jest zdecydowanie za mało. Następuje poród, który kończy okres zwany ciążą. Bobas przychodzi na świat.