Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ĆMY

cmy

Ćmy

Ćmy to motyle prowadzące nocny tryb życia.

Większość dziennych motyli zachwyca nas swoimi kolorami. Lubimy je obserwować i fotografować. Tymczasem ćmy niesłusznie są mniej lubiane, a u niektórych ludzi wzbudzają nawet lęk.

Nie należy się ich bać, gdyż są zupełnie nieszkodliwe dla człowieka. Od motyli dziennych różnią się zazwyczaj budową czułków. Ich ciała są bardziej owłosione i grubsze, a kolor ciała mniej rzuca się w oczy. To zrozumiałe, gdyż ćmy muszą zapewnić sobie bezpieczeństwo w ciągu dnia, kiedy śpią. Dlatego ich ubarwienie stanowi ochronny kamuflaż. Niektóre gatunki nocnych motyli są naprawdę piękne.

Wszyscy wiedzą, że nocą ćmy lecą w kierunku światła i często gromadzą się wokół zapalonych lamp, świec czy przy ognisku. Do dziś naukowcy nie znają dokładnie przyczyn takiego zachowania tych zwierząt.