Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - CZKAWKA

czkawka

Czkawka

Na pewno zdarza się Wam czasami dziwne zjawisko nazywane czkawką. Naszym ciałem zaczynają wstrząsać wówczas rytmiczne ruchy, zupełnie od nas niezależne, i wydajemy przy tym śmieszne odgłosy, tzw. czkanie. Skąd się to bierze?

Występująca często czkawka może być objawem choroby, ale zazwyczaj dostajemy jej po prostu wtedy, gdy jemy lub pijemy zbyt szybko. Wtedy mięsień, nazywany przeponą, oddzielający naszą jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej, zaczyna nagle, mimowolnie się kurczyć.

Ludzie wymyślają różne sposoby na pozbycie się czkawki, ale najczęściej trzeba ją po prostu przeczekać. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka minut. Zwierzęta także czasami miewają czkawkę.