Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - DZIOBAK

dziobak

Dziobak

Ten niezwykły ssak żyje tylko we wschodniej Australii i na Tasmanii. Ma skórę pokrytą gęstą sierścią, ale jego pysk jest przekształcony w płaski dziób – co upodabnia go do kaczki. Swoje młode karmi wydzieliną z gruczołów mlecznych, ale nie ma sutków. W dodatku znosi jaja, które nieco przypominają te składane przez gady.

Dziobak chętnie porusza się po lądzie, ale jeszcze chętniej pływa – szeroki ogon, zbliżony do ogona bobra, służy mu w wodzie jako stabilizator, a stopy, wyposażone w błonę pławną, to jego siła napędowa.

Jednak to nie wszystko – samce dziobaka są jadowite. W tylnych łapach mają niewielkie kolce, którymi mogą nakłuć ciało wroga i wstrzyknąć mu toksynę. Trucizna zagraża życiu głównie małych zwierząt, ale i te większe raczej jej unikają, ponieważ wywołuje silny ból.