Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - GĘSIA SKÓRKA

gęsia skórka

Gęsia skórka

Z pewnością znasz to dziwne uczucie, kiedy przez ciało przebiega dreszcz i pojawiają się na nim maleńkie wybrzuszenia nazywane gęsią skórką. Taką reakcję może spowodować chłód, strach lub inne silne emocje.

Gęsia skórka to pozostałość po przystosowaniu z czasów, gdy nasze ciało porastała sierść. Gęste włosy podnosiły się, gdy było zimno – stając dęba, lepiej ogrzewały ciało. W sytuacji zagrożenia, np. spotkania z drapieżnikiem, stroszenie sierści sprawiało, że ich właściciel wydawał się potężniejszy, niż był w rzeczywistości. Podobne reakcje możemy zaobserwować u wielu zwierząt – w chłodne dni ptaki stroszą pióra, a wilki unoszą sierść na grzbiecie, kiedy bardzo się boją.

Za podnoszenie włosów odpowiada adrenalina. To specjalna substancja chemiczna, która jest wydzielana w sytuacji stresu. Dzięki niej całe nasze ciało mobilizuje się do działania – błyskawiczna reakcja na zagrożenie pomaga nam wyjść z opresji, np. ratując się ucieczką lub podejmując walkę, do której inaczej nie bylibyśmy zdolni.

Adrenalina zaczyna płynąć w naszej krwi, gdy jesteśmy poddani działaniu silnych emocji. Sprawia, że mięśnie przywłosowe kurczą się, przez co włoski stają nam dęba. Nasza skóra przez chwilę podobna jest do skóry oskubanego ptaka i z tego powodu w Polsce i wielu innych krajach nazywa się ją „gęsią”.