Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - HIMALAJE

Himalaje

Himalaje

Przed około 50 milionami lat rozpoczął się proces wypiętrzania najwyższego na Ziemi łańcucha górskiego. Znacie go z pewnością – to znajdujące się w południowej Azji Himalaje. Te przepiękne góry ciągną się przez 2500 km na obszarze kilku państw: Indii, Nepalu, Bhutanu, Chin i Pakistanu. Rozległość i wysokość gór sprawiają, że występują tam różnorodne warunki klimatyczne. W Himalajach spotkamy wszelkie zjawiska atmosferyczne: od silnych wiatrów, nazywanych monsunami, niosących ulewne deszcze, po śnieżyce i mrozy, dochodzące w zimie nawet do -40°C. W najwyższych partiach gór ujemne temperatury panują również latem. Nie zdziwi więc Was to, że pokryte są wiecznym śniegiem i tworzą się tam lodowce.

Jak w każdych górach, tak i w Himalajach występują charakterystyczne piętra roślinności. Na południu, u ich podnóża, znajdują się wiecznie zielone lasy obfitujące w palmy, figowce i bambusy. Wraz ze wzrostem wysokości pojawiają się lasy liściaste ze wspaniałymi magnoliami, dębami i rododendronami oraz lasy iglaste z cedrami, sosnami i jałowcami. Powyżej nich rozciągają się piętra krzewiastych zarośli i górskie łąki, nad którymi królują majestatyczne szczyty. Bogaty jest również świat zwierzęcy. Na niższych wysokościach żyją takie zwierzęta jak tygrysy, słonie, pandy małe oraz wiele gatunków ptaków. Wyższe partie gór są domem m.in. dla piżmowców, dzikich owiec a także niedźwiedzi brunatnych, irbisów i jaków.

Himalaje słyną przede wszystkim z ośmiotysięczników, czyli szczytów przekraczających osiem tysięcy metrów wysokości. Na świecie jest ich czternaście, z czego dziesięć właśnie tutaj. Najwyższy z nich, o wysokości 8848 m. n.p.m., to Mount Everest, nazywany także Czomolungmą lub Sagarmathą. Jako pierwsi na najwyższej górze świata stanęli w 1953 roku Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Wśród jej zdobywców znalazło się także wielu polskich wspinaczy, m.in. Jerzy Kukuczka i Wanda Rutkiewicz.