Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Maharadża o dobrym sercu

ciekawostki historyczne - maharadża o dobrym sercu - Digvijaysinhji i polskie dzieci

Podczas II wojny światowej ogromna liczba Polaków, w tym dzieci, została wywieziona do Związku Radzieckiego (ZSRR). W 1941 roku, po ataku Niemiec na ZSRR, władze sowieckie zgodziły się na ewakuację uchodźców. Nie mogli oni jeszcze wrócić do ojczyzny, a losem małoletnich tułaczy przejął się cały świat.

Jedną z postaci, która swoje współczucie przekształciła w czyny, był indyjski maharadża Digvijaysinhji – władca niezależnego księstwa Nawanagar. Dowiedziawszy się o sytuacji polskich dzieci, zaoferował gościnę części z nich u siebie. I tak w 1942 roku do wioski Balachadi, a dokładnie do specjalnie stworzonego dla uchodźców obozu, przybyło łącznie około 1000 sierot wraz z opiekunami. Gospodarz witał ich, zapewniając, że teraz będzie dla nich Bapu (ojcem).

Na miejscu zapewniono dzieciom opiekę medyczną, utworzono też polską szkołę. Mieszkańcy obozu mogli kultywować tradycje swojej ojczyzny, a nad osiedlem wznosiła się biało-czerwona flaga. Maharadża oddał gościom część prywatnej przestrzeni. Z jego inicjatywy powstał również fundusz wspierający nowych mieszkańców Indii – pieniądze na nim gromadzone pochodziły od osób prywatnych. Swym działaniem książę dał przykład innym i wkrótce w Indiach powstały kolejne obozy – schronienie w nich znalazło łącznie ok. 5 tysięcy dzieci. Gdy w 1946 roku władze komunistycznej Polski zażądały powrotu uchodźców do kraju, maharadża postanowił adoptować grupę podopiecznych, których krewnych nie udało się odnaleźć.

Pamięć o władcy Nawanagaru pozostaje żywa do dziś. Jest patronem jednej z warszawskich szkół. W stolicy znajduje się też skwer Dobrego Maharadży. W 2011 roku ówczesny prezydent, Bronisław Komorowski, nadał indyjskiemu dobroczyńcy pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

SuperKid.pl:
  • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
  • ZERO irytujących treści i reklam
  • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
  • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
  • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.