Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rozrywki na dworze Sobieskiego

ciekawostki historyczne - rozrywki na dworze Sobieskiego - karta z wizerunkiem Jana III Sobieskiego

Rozrywka towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Relaksu potrzebuje każdy, bez względu na wiek, zawód czy moment w historii, w którym przyszło mu żyć. Odpowiedzialność, która spoczywała na barkach monarchów, zawsze była ogromna. Nie dziwi zatem fakt, że władcy również szukali sposobów na to, żeby oderwać myśli od planowania i podejmowania decyzji. Przekonajmy się, jakie formy rozrywki dominowały na dworze jednego z polskich monarchów.

W siedzibie Jana III Sobieskiego grano w szachy oraz karty, choć czasem decydowano się na warcaby, młynka czy gąskę*. Największym miłośnikiem szachów był jeden z synów władcy, Jakub Ludwik, natomiast królowa Maria Kazimiera lubiła pikietę albo bassetę**. A jak król spędzał wolny czas? Najczęściej przysłuchiwał się pieśniom artystów, choć z chęcią obserwował też emocjonujące rozgrywki szachowe. Może nie był pełnym pasji graczem, ale doceniał dobrą rywalizację.

Nazwy niektórych z wymienionych gier są współcześnie powszechnie znane, inne nie cieszą się już popularnością lub całkiem o nich zapomniano. A czy Ty chciał(a)byś nauczyć się zasad którejś z nich?

* młynek i gąska – gry planszowe 
** pikieta i basseta  gry karciane

SuperKid.pl:
  • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
  • ZERO irytujących treści i reklam
  • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
  • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
  • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.