Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Wigilia w dawnej Polsce

ciekawostki historyczne - Wigilia w dawnej Polsce - izba przystrojona na Boże Narodzenie

Niektóre tradycje związane z wigilią Bożego Narodzenia są kultywowane w polskich domach od pokoleń. Inne uległy zmianie albo całkiem z nimi zerwano. Jak kiedyś wyglądał ten dzień?

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem wnętrza domów na święta przystrajano głównie plonami z pól i łąk. Pod obrus kładziono siano, a na wierzch sypano ziarna. W kącie pomieszczenia stał snop zboża, który współcześnie został zastąpiony choinką. Bożonarodzeniowe drzewko zaczęło pojawiać się na terenach Polski dopiero na początku XIX w. Zanim na stałe zagościło w domach, popularnością cieszyły się „podłaźniczki”, czyli dekorowane gałązki lub czubek iglastego drzewka, które wieszano pod sufitem.

Przez stulecia Wigilia była dniem wypełnionym wróżbami na kolejny rok. Wierzono między innymi, że pierwszą obcą osobą ujrzaną tego dnia nie może być kobieta, bo to przyniesie nieszczęście. Duże znaczenie miała również wieczerza. Aby zapewnić sobie pomyślność, przy stole musiała zasiąść parzysta liczba osób. Dodatkowe nakrycie, stawiane współcześnie dla niespodziewanego gościa, kiedyś szykowane było dla dusz zmarłych. Zanim biesiadnicy zasiedli do kolacji, dmuchali na swoje siedziska, żeby zegnać z nich ducha i zmusić go do zajęcia przygotowanego miejsca.

To tylko kilka przykładów dawnych świątecznych zwyczajów. Różniły się one w zależności od regionów. Także dzisiaj sposób celebrowania Wigilii i całych świąt Bożego Narodzenia wygląda nieco inaczej w każdym domu.

SuperKid.pl:
  • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
  • ZERO irytujących treści i reklam
  • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
  • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
  • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.