Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - JAJKO

jajko

Jajko

Niektóre zwierzęta żyjące na Ziemi wykluwają się z jajek. Wśród ptaków najmniejsze jajeczka składają kolibry, a największe - strusie.

Jajko to komórka jajowa, z której może rozwinąć się nowe życie. Z zewnątrz jajko otoczone jest sztywną wapniową skorupką lub skórzastą osłoną, np. u gadów. Kolejna delikatniejsza osłonka w środku oraz wodniste białko zabezpieczają kulę żółtkową oraz tarczkę zarodkową, z której może powstać młode zwierzątko (nazywane w pierwszej fazie rozwoju zarodkiem). Przez skorupkę do wewnątrz przedostaje się tlen, a żółtko służy zarodkowi jako źródło substancji odżywczych.

Kiedy samica ptaka lub gada złoży jaja, zagrzebuje je w ziemi albo wysiaduje, aby zapewnić młodemu odpowiednią do rozwoju temperaturę. Kiedy malec urośnie i nabierze sił, rozbija skorupkę i wykluwa się z jajka. Nie obawiajcie się jednak, że wraz z pyszną jajecznicą zjadacie małe ptaszki, gdyż zarodek może się rozwinąć tylko w zapłodnionym jaju - ale to już zupełnie inna historia.