Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - JAMA CHŁONĄCO-TRAWIĄCA

meduza

Jama chłonąco-trawiąca

Wiecie już, że czasem ciała zwierząt mają zaskakujące formy, np. u ukwiałów, które przypominają podwodne kwiaty. Pewnie nieraz zastanawialiście się, jak jedzą takie dziwolągi? Przecież nie mają głowy, zębów, paszczy ani tak jak ludzie - ust, przełyku i żołądka. Ciała tych zwierząt odznaczają się bardzo prostą budową i często głównym jej elementem jest otwór gębowy, prowadzący do jamy, w której zwierzę trawi zdobyty pokarm. Drobniutkie żyjątka są zwabiane przez czułki, parzydełka i ramiona wprost do tej sprytnej pułapki. W ten przedziwny sposób odżywia się grupa zwierząt zwanych jamochłonami, do której należą np. koralowce, gąbki i meduzy.