Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - KAŁAMARNICE

kałamarnice

Kałamarnice

Kałamarnice to mięczaki zaliczane do głowonogów. Patrząc na nie, rzeczywiście mamy wrażenie, że dziesięć ramion, które mają, wyrasta im bezpośrednio z głowy. Ich dziwna budowa ciała, duże oczy i macki zaopatrzone w mnóstwo przyssawek, zawsze budziły u ludzi zainteresowanie i lęk. Marynarze opowiadali o nich legendy. Są także bohaterkami filmów i bajek.

Zwierzęta te w sytuacji zagrożenia wydzielają do wody ciemny płyn, nazywany naturalnym atramentem. Jeszcze nie tak dawno w szkołach używało się szklanych pojemników na atrament, które nazywano kałamarzami. Stąd właśnie wywodzi się nazwa "kałamarnice".