Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - KICHANIE

kichanie

Kichanie

Aaaa psik! – znów kichnąłem. Jak to się dzieje?

Kichamy, kiedy mamy katar, jesteśmy przeziębieni albo gdy błona śluzowa naszego nosa i gardła jest podrażniona, np. na skutek alergii. W ten sposób nasz organizm chce się pozbyć szkodliwych czynników, takich jak zanieczyszczenia, pyłki i wirusy.

Zwierzęta również kichają. Jest to odruch oczyszczający, dlatego nie powinno się go powstrzymywać. Podczas kichnięcia następuje wzrost ciśnienia w płucach, kurczą się mięśnie brzucha i mięśnie międzyżebrowe. To dość skomplikowane, ale trwa tylko moment i to bez udziału naszej świadomości. Podczas tego procesu z naszych ust z dużą prędkością wylatuje mokra mgiełka. Kichajcie więc na zdrowie, ale pamiętajcie o chusteczkach!