Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - KOLCE i CIERNIE

kolce i ciernie

Kolce i ciernie

Kto z was ma okazję czasem przebywać w ogrodzie, może zaobserwować, że niektóre rośliny mają kłujące wypustki nazywane kolcami lub cierniami. Z kolców znane są najbardziej róże i kaktusy. Ciernie i kolce różnią się budową, ale mają takie samo zadanie - odstraszanie roślinożerców. W ten sposób rośliny bronią się przed zjedzeniem. Kolczaste piękności są nie tylko ozdobą, ale często przydają się w ogrodach np. do tworzenia żywopłotów. W kolczastych krzewach chętnie osiedlają się niektóre gatunki ptaków. Owoce wielu z tych roślin są przysmakiem zwierząt, a także ludzi, np. maliny, jeżyny, agrest, dzika róża.