Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - KRĘGOSŁUP

krew

Kręgosłup

Możemy go sobie wyobrazić jako długą rurkę podzieloną na wiele części. Biegnie on wzdłuż naszego ciała od podstawy czaszki do obręczy biodrowej.

Kręgosłup zbudowany jest z połączonych ze sobą kości nazywanych kręgami. Dzięki ich ruchomym łączeniom, możemy się schylać i przybierać różne postawy ciała.

Kręgosłup umożliwia nam utrzymanie pionowej pozycji. Jednak najważniejszą jego funkcją jest osłanianie rdzenia kręgowego. To właśnie tędy, pomiędzy mózgiem a pozostałymi częściami naszego ciała, przepływają impulsy nerwowe.

Kręgosłup człowieka składa się z 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych i od 4 do 5 kręgów ogonowych. Ludzie mają więc 33 lub 34 kręgi.