Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - KREW

krew

Krew

Gdy skaleczymy się w palec lub zetrzemy kolano podczas zabawy, z rany wypływa krew. Ma ona czerwony kolor i pełni w naszym organizmie niezwykle ważne funkcje. Możemy w niej rozróżnić wiele składników, ale podstawowymi są: osocze, krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi.

Osocze składa się głównie z wody i składników odżywczych.
Unoszą się w nim:
Erytrocyty - czyli krwinki czerwone, są one odpowiedzialne za transportowanie tlenu do wszystkich komórek ciała. Zawierają czerwony barwnik - hemoglobinę.
Leukocyty - krwinki białe, są jak żołnierze broniący naszego organizmu przed wrogiem. Gdy zachorujemy, to właśnie one zabijają atakujące nasz organizm bakterie.
Trombocyty - czyli płytki krwi, powodują, że z naszego skaleczenia szybko przestaje lecieć krew, bo krzepnie - i ranka się goi.

W organizmie dorosłego człowieka krąży ok. 5 litrów tego życiodajnego płynu. Każdy z nas może mieć jedną z czterech grup krwi: A, B, AB lub 0, ale to już zupełnie inna sprawa.