Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - LINIA BOCZNA

linia boczna

Linia boczna

Czy zwróciłeś uwagę na charakterystyczną linię ciągnącą się po bokach zwierząt wodnych? To wyjątkowo ciekawy narząd, nazywany czasem szóstym zmysłem. Występuje m.in. u ryb. Tworzą go komórki czuciowe ułożone w rzędzie wzdłuż ciała zwierzęcia.

Linia boczna jest wrażliwa na ruch cieczy – dzięki niej ryby wyczuwają zmiany ciśnienia i falowania wody, w której pływają. Ten zmysł informuje je także o rozmiarach, szybkości i kierunku ruchu innych podwodnych stworzeń. To on umożliwia rybom w ławicach synchroniczne zmiany kierunku płynięcia. Nawet jeśli zmiany te są gwałtowne, żadna ryba w ławicy nie wpada na inną.

Zwierzęta mające linię boczną nie muszą widzieć innych organizmów, by znać ich położenie – wyczuwają je, rejestrując ruchy wody, w której się poruszają. Jednym gatunkom ułatwia to ucieczkę przed drapieżnikiem, innym pomaga w polowaniu.