Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - LIŚCIE i FOTOSYNTEZA

liście ( fotosynteza )

Liście i fotosynteza

Gdy nadchodzi wiosna, a słońce przygrzewa coraz mocniej, z pąków na drzewach i krzewach szybko zaczynają rozwijać się liście. Dlaczego tak bardzo się spieszą? Dlatego, że są dla roślin małymi fabrykami jedzenia.

Korzenie rośliny pobierają z ziemi wodę wraz z rozpuszczonymi w niej składnikami mineralnymi, ale to nie wystarczy. W liściach znajduje się niezwykła substancja nazywana chlorofilem. Jest ona umiejscowiona w mikroskopijnych ciałkach zieleni, tzw. chloroplastach. Najpierw liście wchłaniają z powietrza gaz - dwutlenek węgla. Potem pod wpływem energii słonecznej w chloroplastach następuje przetwarzanie gazu, minerałów i wody - w cukry oraz skrobię, czyli pokarm dla rośliny. Przy okazji roślina wytwarza życiodajny dla ludzi i zwierząt tlen.

Cały ten skomplikowany proces nazywa się fotosyntezą.