Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Mnożenie na palcach

ciekawostki matematyczne - mnożenie na palcach - dziewczynka pokazuje, jak mnoży na palcach

Uczenie się tabliczki mnożenia na pamięć może wydawać się trudne. To przecież aż sto działań! O ile zapamiętanie iloczynów małych liczb zazwyczaj nie sprawia problemu, o tyle przy trudniejszych działaniach czasami pojawiają się kłopoty. Jak temu zaradzić? Do mnożenia liczb od 6 do 10 można wykorzystać prostą metodę.

W pierwszej kolejności wyciągamy przed siebie obie dłonie i poszczególnym palcom przypisujemy liczby od 6 do 10 (jak na rysunku poniżej).

mnożenie na palcach - numeracja palców

Następnie zginamy odpowiednie palce, zawsze zaczynając od tego z numerem 6. Najłatwiej będzie zrozumieć w oparciu o przykład. Jeżeli chcemy wykonać działanie 8 × 9, to u lewej ręki zginamy palce o numerach od 6 do 8, a u prawej – te oznaczone liczbami od 6 do 9.

mnożenie na palcach - przykład 1, etap 1

Zgięte palce symbolizują dziesiątki. U lewej ręki zaciskamy 3 palce, u prawej 4, zatem w sumie mamy 7 dziesiątek, czyli 70.

mnożenie na palcach - przykład 1, etap 2

Liczbę wyprostowanych palców u lewej dłoni (czyli 2) mnożymy przez liczbę wyprostowanych palców u prawej ręki (czyli 1). Otrzymujemy: 2 × 1 = 2.

mnożenie na palcach - przykład 1, etap 3

Dodajemy oba wyniki: 70 + 2 = 72. Zatem: 8 × 9 = 72.

Metoda ta działa również przy mnożeniu przez 10. Pokażemy to w kolejnym przykładzie. Obliczmy iloczyn liczb 7 i 10. U lewej dłoni zginamy palce o numerach 6 i 7, u prawej – od 6 do 10, czyli wszystkie.

mnożenie na palcach - przykład 2, etap 1

U lewej ręki zaciskamy 2 palce, u prawej – 5, mamy więc 7 dziesiątek, czyli 70.

mnożenie na palcach - przykład 2, etap 2

Liczbę wyprostowanych palców u lewej dłoni (czyli 3) mnożymy przez liczbę wyprostowanych palców u prawej ręki (czyli 0). Otrzymujemy: 3 × 0 = 0.

mnożenie na palcach - przykład 2, etap 3

Dodajemy oba wyniki: 70 + 0 = 70. Zatem: 7 × 10 = 70. Zauważmy, że przy mnożeniu przez 10 nie trzeba wykonywać drugiego kroku – zawsze otrzymamy w nim zero. 

Na początku metoda ta może wydawać się nieco skomplikowana :). Jesteśmy jednak przekonani, że jeśli tylko trochę poćwiczysz, to tabliczka mnożenia nie będzie stanowiła dla Ciebie żadnego problemu. Aby ułatwić trening, przygotowaliśmy dla Ciebie łamigłówkę. Rozwiąż ją, korzystając przy każdym działaniu z opisanej metody. Miłej zabawy!

SuperKid.pl:
  • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
  • ZERO irytujących treści i reklam
  • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
  • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
  • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.