Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - MRUGANIE

mruganie

Mruganie

Czasem, gdy kogoś bardzo polubicie, „puszczacie do niego oczko”, czyli mrugacie. Zazwyczaj jednak czynność, jaką jest mruganie, wykonujemy zupełnie nieświadomie. Nasz organizm sam pilnuje, aby powieki zamykały się i otwierały odpowiednio często, bez udziału świadomości. W ciągu dnia mrugamy ok. 12 tysięcy razy.

Dzięki mruganiu gałka oczna pokrywana jest płynem zawierającym substancje bakteriobójcze – tzw. filmem łzowym. Nawilżanie chroni nasze oczy przed wyschnięciem oraz oczyszcza je z brudu i kurzu. Powieka porusza się dzięki najszybszemu w naszym organizmie mięśniowi, dlatego mrugnięcie trwa tak krótko (mniej niż pół sekundy).

Odruchowo mrugamy, by chronić oczy przed zbyt jasnym światłem, przedmiotami pojawiającymi się nagle zbyt blisko oczu, gdy się wystraszymy lub zdziwimy. Czasem częste mruganie – tzw. tiki – mogą świadczyć o chorobie, np. o nerwicy. Wówczas na wszelki wypadek należy zgłosić się do lekarza.

Zwierzęta również mrugają – z wyjątkiem tych, które nie posiadają powiek (np. ryb).