Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - NAJMNIEJSZE SSAKI ŚWIATA

ryjówka etruska

Najmniejsze ssaki świata

Co za słodkie maleństwa :). Ryjkonos malutki  (obrazek po prawej - kliknij) to nietoperz, który mieszka w jaskiniach Tajlandii i Birmy. Jego ciało pokryte jest brązowym futerkiem, a na nosku ma narośl w kształcie świńskiego ryjka - stąd jego nazwa. Żywi się owadami. Podczas lotu posługuje się własnym radarem. Słyszy dźwięki niesłyszalne przez człowieka - dzięki temu doskonale omija w ciemnościach wszystkie przeszkody. Jest gatunkiem chronionym .

Jeszcze mniejsza od ryjkonosa jest ryjówka etruska (fotka na górze). Podobna do maleńkiej, ruchliwej myszki z wydłużonym pyszczkiem. Długość jej ciała to maksymalnie ok. 3,5-4,5 cm, a waży ten „gigant” ok. 2 g. Samiczka, choć jest taka maleńka, rodzi aż od 5 do 10 młodych.