Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - NASIONA

nasiona

Nasiona

Wszystkie rośliny, jak każdy żywy organizm na Ziemi, dążą do rozmnażania swoich gatunków. Aby mogły tego dokonać, natura wyposażyła je w różnorodne zdolności. Jednym ze sposobów rozmnażania się roślin jest wytwarzanie nasion. Nasiona to najczęściej niewielkich rozmiarów organy produkowane przez dojrzałą, zdrową roślinę. Wewnątrz takiego nasionka znajduje się wszystko, co jest niezbędne, aby mógł z niego wyrosnąć nowy organizm.

Z zewnątrz nasiono pokryte jest ochronną łupiną, a w środku znajduje się zarodek otoczony tkanką spichrzową, czyli zapasem pokarmu, który jest potrzebny do wykiełkowania. Gdy tylko nadarzy się sprzyjająca okazja, tzn. nasionko upadnie na żyzną ziemię, będzie wilgotno, ciepło i słonecznie, jego osłona pęknie i z zarodka zacznie wyrastać nowa roślina. Zazwyczaj najpierw pojawiają się korzenie, a następnie łodyga i liście. W ten sposób cykl życia zaczyna się na nowo.