Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - NEKTAR KWIATOWY

nektar kwiatowy

Nektar kwiatowy

Sprytne rośliny za wszelką cenę starają się przyciągnąć uwagę zwierząt, które zapylą ich kwiaty. Zapylenie jest niezbędne, aby z kwiatu powstały owoce i nasiona.

Rośliny stosują więc różne sztuczki, żeby zwabić owady, ptaki, nietoperze lub inne zwierzęta. Wabią je nie tylko pięknymi kolorami i zapachem. W gruczołach, nazywanych nektariami lub miodnikami, wytwarzają także słodki i smaczny nektar. Nektar ten zawdzięcza swoją słodycz dużej zawartości cukru i stanowi pożywienie wielu zwierząt. Ponadto dobrze Wam znane pszczoły wytwarzają z niego pyszny i zdrowy miód.

Stworzonko, przylatując po nektar, zostaje oblepione pyłkiem, który przenosi z kwiatka na kwiatek i w ten sposób zapyla kolejne rośliny.

Czasem nektar wytwarzany jest również przez inne części rośliny i pojawia się np. na ogonkach liściowych, przylistkach lub na listkach okrywy kwiatostanu.