Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - NOS

nos

Nos

Każdy z nas chciałby mieć zgrabny i piękny nosek, ale przecież ozdabianie naszej twarzy nie jest najważniejszą jego funkcją. Przez nos wdychamy i wydychamy powietrze. To właśnie on jest odpowiedzialny za nawilżenie go i ogrzanie. Znajdujące się w nosie włoski oraz mikroskopijne rzęski zatrzymują zanieczyszczenia, alergeny i zarazki, które z wdychanym powietrzem mogłyby dostać się do płuc. Jak więc widzicie, pełni on funkcję naturalnego filtra.
Wraz z powietrzem przedostają się do naszego nosa substancje chemiczne, które są potem odczytywane przez mózg jako różnorodne zapachy. Nos odgrywa więc także rolę narządu zmysłu, jakim jest węch. Dla wielu zwierząt stanowi on podstawowy zmysł, decydujący często o przetrwaniu.
Niestety nie zawsze nasz nos działa jak należy. Jeżeli przeziębimy się lub złapiemy złośliwego wirusa od kichającej koleżanki, dostajemy kataru. Katar jest to stan zapalny błony śluzowej nosa i zwykle jest objawem zbliżającej się choroby, np. grypy.