Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - NOWORODEK

noworodek

Noworodek

Noworodek – tak nazywa się maleństwo, które właśnie przyszło na świat. Ciąża u człowieka trwa ok. 9 miesięcy i kończy się porodem. Jeżeli dziecko urodzi się zdrowe i w odpowiednim czasie, to do okresu noworodkowego zalicza się pierwsze 28 dni jego życia. W tym czasie powoli przystosowuje się ono do otaczającego je świata. Po opuszczeniu bezpiecznego brzucha mamy jego organizm musi przyzwyczaić się do funkcjonowania w zupełnie nowym środowisku.

Noworodek od pierwszych chwil zaczyna samodzielnie oddychać, a jego skóra oswaja się z powietrzem, inną temperaturą i dotykiem. Potrafi też samodzielnie ssać mleko mamy. Zaraz po urodzeniu bobas poddawany jest pierwszym badaniom i szczepieniom. Resztka pępowiny pozostała po oddzieleniu noworodka od mamy stopniowo zasycha i odpada, pozostawiając małą bliznę nazywaną pępkiem.

Okres noworodkowy, dający możliwość przystosowania się do nowego środowiska życia, zaliczamy do tzw. okresu niemowlęcego, który trwa zazwyczaj do ok. 12 miesięcy i kończy się, gdy maluch nauczy się chodzić.