Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - NOWOTWORY

komórka nowotworowa

Nowotwory

Ciało człowieka składa się z ogromnej liczby komórek. Tworzą one tkanki, z których zbudowane są wszystkie nasze narządy.

Komórki, choć mikroskopijne, mają bardzo złożoną budowę. Większość z nich zawiera jądro komórkowe, w którym znajduje się informacja genetyczna. Kiedy komórka się dzieli (z jednej powstają dwie), przekazuje kopię wszystkich swoich genów komórce potomnej. Zazwyczaj proces ten przebiega bez zakłóceń, ale nie zawsze.

Czasem na skutek różnych czynników następuje „awaria”. Gdy informacja genetyczna zostanie uszkodzona, komórki mogą zacząć się rozmnażać w niewłaściwy sposób. W wyniku podziałów nieprawidłowe geny mogą być przekazywane kolejnym komórkom. Jeśli one również będą ulegać podziałom, zacznie narastać nowotwór.

Nowotwory mają różne formy (są to np. guzki lub nacieki) i zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu tkanek oraz narządów. Tego typu zmiany prowadzą do problemów zdrowotnych, a nieraz nawet do śmierci. Na szczęście dzięki rozwojowi medycyny coraz więcej nowotworów udaje się wyleczyć. Im szybciej zauważymy niepokojące objawy, tym mamy większą szansę na wygranie walki z chorobą.