Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - OPLĄTWY

oplątwa

Oplątwy

Oplątwy to niezwykłe rośliny występujące w tropikalnych rejonach Ameryki i w Indiach Zachodnich. Należą do epifitów, czyli organizmów, które żyją na innych roślinach, ale im nie szkodzą. Można je spotkać np. na gałęziach drzew.

Oplątwy, jak większość roślin, prowadzą fotosyntezę – proces, w którym przy udziale światła wytwarzają niezbędne do życia substancje. Wodę czerpią z powietrza – wchłaniają ją przez liście. Niektóre gatunki wykształcają korzenie, które służą głównie do lepszego przymocowania się do innych roślin.

Oplątwy można hodować w domu. Ich wymagania różnią się nieco w zależności od gatunku. Jedne odmiany wymagają przepuszczalnego podłoża i mogą być uprawiane w ozdobnych słoikach, inne wystarczy powiesić na sznurku. Roślinom tym należy zapewnić jasne, ale niezbyt nasłonecznione miejsce. Oplątw nie podlewamy konewką, lecz zraszamy je przegotowaną i ostudzoną wodą albo deszczówką z dodatkiem niewielkiej ilości nawozu do kwiatów.