Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PADALEC

padalec

Padalec

Padalec to zupełnie wyjątkowe zwierzę, często mylone z wężem. Tymczasem jest to niegroźna, beznoga jaszczurka żywiąca się owadami i ich larwami, dżdżownicami i bezskorupowymi ślimakami. Padalce występują w całej Europie na terenach leśnych, a także na łąkach lub w ogrodach. Mają długie, walcowate ciało pokryte łuskami, zazwyczaj w różnych odcieniach brązu.

W odróżnieniu od węży posiadają otwory uszne i ruchome powieki. Na terenie naszego kraju podlegają całkowitej ochronie. Małe padalce rodzą się w przeźroczystych osłonkach, które opuszczają zaraz po urodzeniu. Dlatego też mówi się o nich, iż są jajożyworodne. Na zimę szukają sobie schronienia w norkach, stertach liści i gałązek lub w spróchniałych pniach drzew.

W razie niebezpieczeństwa padalec, tak jak większość jaszczurek, może odrzucić swój ogon, aby zmylić przeciwnika. Nowy ogonek wprawdzie odrasta, ale jest zawsze nieco krótszy. Pamiętajcie, że padalce są dla człowieka zupełnie niegroźne, więc przyjrzyjcie się im uważnie i nie mylcie ich z jadowitą żmiją zygzakowatą.