Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PĘCHERZ MOCZOWY

pęcherz moczowy

Pęcherz moczowy

Pojemnik, w którym zbiera się mocz, produkowany w nerkach podczas oczyszczania naszego organizmu, to pęcherz moczowy. Jest on elastycznym woreczkiem ukrytym wewnątrz ciała człowieka.

Mocz z nerek spływa do pęcherza rurkami, które nazywamy moczowodami. Pęcherz, dzięki swojej rozciągliwości, może pomieścić dużo płynu. Gdy czujemy, że chce nam się siusiu, mózg przesyła informacje do mięśni zamykających i otwierających cewkę moczową. Cewka to otwór, przez który mocz wypływa na zewnątrz.

Małe dzieci nie potrafią zapanować nad odruchem siusiania i dlatego muszą nosić pieluchy. Uczą się kontrolować swoje potrzeby dopiero około 3 roku życia. Jeżeli chodzisz do toalety zbyt często, czujesz ból pod brzuszkiem, albo nie potrafisz powstrzymać siusiania - nie wstydź się i koniecznie powiedz o tym rodzicom. Może to oznaczać, że trzeba pójść do lekarza.