Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PĘCHERZ PŁAWNY

pęcherz pławny

Pęcherz pławny

To bardzo ciekawy narząd występujący u większości ryb. Dzięki niemu te wodne zwierzęta mogą zmieniać głębokość zanurzenia zupełnie jak łódź podwodna.

Pęcherz pławny jest zbudowany z cieniutkiej błony i wyglądem przypomina balon. Wypełnia go mieszanina gazów (głównie tlenu, azotu i dwutlenku węgla). Ryba „napompowuje” pęcherz, gdy chce przemieścić się bliżej powierzchni wody lub usuwa z niego część gazów, kiedy decyduje się na większe zanurzenie. Regulując zawartość gazów w pęcherzu, może utrzymywać się na wybranej głębokości.

Do napełniania pęcherza pławnego służą rybom gruczoły gazowe, a do usuwania – tzw. otwór owalny, przez który gazy są transportowane do krwi, a następnie wydalane przez skórę i skrzela.