Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PIRAMIDY EGIPSKIE

piramidy egipskie

Piramidy egipskie

Piramidy są jednymi z najbardziej tajemniczych budowli starożytności. Możemy je spotkać w różnych miejscach na świecie, ale do najbardziej znanych należą zdecydowanie te, które znajdują się w Egipcie. Za najstarszą z odkrytych uważa się piramidę schodkową króla Dżesera, wybudowaną ok. 2650 p.n.e. w Sakkarze koło Memfis. Budowla ta składa się z sześciu stopni i jest wysoka na około 60 metrów. Najsłynniejsze piramidy, zaliczone do siedmiu cudów świata, są w Gizie. Są to monumentalne budowle w kształcie ostrosłupów o podstawie kwadratowej. Największa z nich, piramida Cheopsa, wznosi się na 147 metrów i zbudowana jest z około 2,3 miliona bloków skalnych. Każdy z nich waży ponad 2 tony, a waga niektórych dochodzi nawet do 15 ton.

Archeolodzy i historycy cały czas zastanawiają się nad przeznaczeniem piramid oraz techniką ich budowy. Nawet dziś, dysponując nowoczesnymi technologiami i maszynami, stworzenie takich obiektów byłoby bardzo trudne. Na podstawie badań i znalezisk archeologicznych naukowcy sądzą, że były one grobowcami faraonów – władców starożytnego Egiptu. Nie w każdej z piramid jednak odnajdywano mumie lub inne przedmioty związane z pochówkiem zmarłych. Dlatego też niektórzy wysuwają hipotezy, że mogły być one świątyniami czy starożytnymi obserwatoriami astronomicznymi.

Z piramidami wiąże się wiele legend, mitów i tajemniczych opowieści, które z pewnością będą pobudzały wyobraźnię ludzi przez kolejne wieki.