Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PISKLĘTA

pisklęta

Pisklęta

Pisklętami nazywamy młode ptaki, które dopiero co wykluły się z jaj. Ptasie dzieci nie rozwijają się tak jak ssaki – w brzuchu mamy. W pierwszym okresie swojego życia przebywają zamknięte w jajach chronionych i ogrzewanych przez rodziców podczas wysiadywania. Gdy przyjdzie odpowiedni czas – różny dla poszczególnych gatunków – pisklę rozbija skorupkę od wewnątrz tzw. zębem jajowym i wydostaje się na świat.

Niektóre pisklęta po wykluciu są zupełnie łyse i ślepe, całkowicie bezbronne i zależne od rodziców. Nie potrafią chodzić ani latać. Pokarm dostarczają mama i tata, zazwyczaj wkładając go prosto w szeroko rozwarte dzioby wiecznie głodnych dzieci. Ze względu na silną zależność tych ptaków od rodzinnego gniazda, nazywa się je gniazdownikami – są to np. wróbel, orzeł, dzięcioł i gołąb. Istnieje też druga grupa ptaków, których pisklęta po wykluciu się z jaj są opierzone i potrafią się samodzielnie poruszać – należą do nich m.in. kaczka, kura, struś i łabędź. Dzieci tych ptaków bardzo szybko zaczynają podążać za matką, uczyć się od niej i samodzielnie zdobywać jedzenie. Takie gatunki nazywamy zagniazdownikami.