Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PODRÓŻNICY

podróże roślin

Podróżnicy

Wydaje wam się, że rośliny to nieruchome istoty, które, zapuszczając korzenie, spędzają życie w jednym miejscu? Nic bardziej mylnego.

Wprawdzie nie biegają i nie mogą podskakiwać, ale to naprawdę wytrwali podróżnicy. Niektóre rośliny, takie jak np. jeżyna czy pięciornik, potrafią bardzo szybko rozrastać się i zdobywać nowe tereny, wypuszczając długie pędy. Gdybyśmy nakręcili film w przyspieszonym tempie, zobaczylibyśmy, jak rośliny dosłownie pełzną na wszystkie strony.

Najczęściej jednak to nasiona odbywają podróże, a mają na to kilka sposobów:

- rozsiewanie przez wiatr, czyli anemochoria (np. nasiona mniszka lekarskiego czy klonu) 

- przenoszenie przez wodę, czyli hydrochoria (np. orzech palmy kokosowej) 

-   przenoszenie przez zwierzęta, czyli zoochoria (np. orzech laskowy).

Nasiona mogą także się turlać i być wystrzeliwane z torebek nasiennych. Docierają w ten sposób daleko od swoich rodziców, aby tam rozpocząć samodzielne życie.