Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - POROSTY

porosty

Porosty

Porosty to przedziwne stworzenia powstałe z połączenia i wzajemnej współpracy grzybów z glonami. Mogą przybierać różne kształty, np. krzaczkowate, nitkowate, listkowate czy skorupiaste. Zielony nalot na murkach, kamieniach, pniach drzew, na dachach domów, a nawet na betonie to właśnie porosty. Wszędzie tam, gdzie wiele roślin i grzybów nie ma szans, aby przetrwać, porosty świetnie dają sobie radę. Można je spotkać na pustyniach, na skałach czy w tundrze. Nie występują jedynie w rejonach wiecznych śniegów i lodów oraz tam, gdzie środowisko jest bardzo zanieczyszczone.

Te cudaki odgrywają w przyrodzie ważną rolę: zatrzymują wilgoć, przyczyniają się do powstawania próchnicy w lesie, stanowią pożywienie niektórych zwierząt. Są także wykorzystywane przez ludzi, np. w lecznictwie i przemyśle kosmetycznym. Na podstawie ich obserwacji ocenia się stan czystości powietrza.