Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PRZEPUKLINA

przepuklina

Przepuklina

W ciele człowieka znajduje się wiele organów, które współpracują ze sobą, zapewniając nam zdrowie. Każdy z nich powinien się znajdować na swoim miejscu.

Wiele narządów leży w jamie brzusznej – np. żołądek, dwunastnica, wątroba, jelita i śledziona. Jama brzuszna jest wzmocniona silnymi mięśniami, które podczas wszystkich czynności utrzymują nasze narządy we właściwym położeniu. To szczególnie ważne nie tylko wtedy, gdy intensywnie ćwiczymy, ale też podczas takich czynności jak kaszlenie, kichanie czy wypróżnianie się.

Bywa, że ściana jamy brzusznej jest osłabiona, np. po operacji. Zdarza się, że powstaje wtedy uwypuklenie, do którego przemieszcza się część wnętrzności – z zewnątrz może to przypominać guz. Taki stan nazywamy przepukliną. Narządy nie zawsze przemieszczają się na zewnątrz ciała – mogą zmienić położenie, przesuwając się np. z jamy brzusznej do klatki piersiowej.

Przepuklina nie zawsze jest groźna, jednak każdorazowo wymaga konsultacji lekarza. Po wykonaniu niezbędnych badań specjalista ustali przebieg leczenia. Czasem jest konieczna operacja, by przemieszczone narządy odpowiednio ułożyć i usunąć uwypuklenie jamy ciała. Nieleczona przepuklina może bowiem zagrażać życiu człowieka.