Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PRZYSSAWKI

przyssawki

Przyssawki

Przyssawki to ciekawe organy, jakimi przez naturę zostały obdarzone niektóre zwierzęta. Służą one do przytrzymywania się różnych powierzchni lub zdobywania pokarmu. Umożliwiają poruszanie się po stromych, gładkich, a nawet śliskich płaszczyznach.

Zwierzętami zaopatrzonymi w taki narząd są np. pijawki, przywry i tasiemce. Dzięki łapkom zaopatrzonym w przyssawki żaby bez problemu poruszają się po wilgotnych i śliskich częściach roślin. Rekordzistkami są ośmiornice, których zręczne ramiona są wyposażone w wiele wyspecjalizowanych przyssawek.

Obserwując zwierzęta, ludzie wymyślili przedmioty ułatwiające nam życie dzięki podobnym właściwościom – np. wieszaki na ściereczki, które można przyssać do kuchennej ściany.