Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PTASIE DZIOBY

ptasie dzioby

Ptasie dzioby

Jedną z cech charakterystycznych dla ptaków jest posiadanie dzioba.

My, ludzie, mamy kostne szczęki wyposażone w zęby. Dzięki nim możemy rozgryzać i przeżuwać jedzenie. U ptaków kości szczęki górnej i dolnej przekształcone są w rogowe dzioby. Jak się domyślacie, one również służą do zdobywania i spożywania pokarmu. Dziób każdego gatunku ptaka jest przystosowany do jego sposobu odżywiania.

Ptaki drapieżne mają duże, ostre i często zakrzywione dzioby. Mogą nimi rozszarpywać zdobycz. Ziarnojady zaś, np. wróble, gołębie czy grubodzioby - mają dzioby krótkie i trójkątne, przeznaczone do dziobania ziaren. Ptaki wodne są posiadaczami dziobów spłaszczonych, długich lub wyposażonych w wypustki służące do przytrzymywania śliskich ryb. Dziób ptaka więc to doskonałe narzędzie, którym jego właściciel potrafi się zręcznie posługiwać.