Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - RDZEŃ KRĘGOWY

rdzeń kręgowy

Rdzeń kręgowy

Rdzeń kręgowy należy do najważniejszych narządów w ciele człowieka. Przypomina on długi, elastyczny sznur ukryty w kanale wewnątrz kręgosłupa.

Dzięki sieci połączeń nerwowych rdzeń zbiera wszelkie ważne dla życia informacje ze wszystkich zakamarków naszego organizmu i przekazuje je do mózgu. Za pośrednictwem rdzenia kręgowego odbywa się także komunikacja w drugą stronę – informacje wysyłane przez mózg są przekazywane do poszczególnych połączeń nerwowych i docierają do odpowiednich części ciała. To dzięki temu mechanizmowi czujemy dotyk, możemy się poruszać, oddychać, jeść…

Jeżeli na skutek choroby czy tragicznego wypadku rdzeń kręgowy zostanie uszkodzony, często dochodzi do tzw. porażenia, czyli paraliżu. Droga impulsów nerwowych zostaje wtedy zakłócona i człowiek może np. stracić czucie w nogach i zdolność samodzielnego poruszania się.