Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ROBINIA AKACJOWA

robinia akacjowa

Robinia akacjowa

„Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje…” – czy pamiętasz słowa tej popularnej wróżby? Obrywając okrągłe, drobne listki, wypowiada się te słowa, żeby sprawdzić, czy ukochana osoba odwzajemnia uczucie. Czy listki mówią prawdę? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast co nieco o drzewie, na którym rosną.

To robinia akacjowa, często błędnie nazywana akacją. Prawdziwe akacje to rośliny ciepłolubne – można je spotkać m.in. w Australii i Afryce. U nas występuje robinia – roślina ozdobna, która pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy została sprowadzona w XVII w.

Robinia należy do rodziny bobowatych – jest blisko spokrewniona m.in. z bobem, fasolą i grochem. Nasiona robinii, podobnie jak nasiona grochu, ukryte są w podłużnych strąkach – z tego powodu roślinę tę czasem nazywa się grochodrzewem.

Robinia akacjowa ma delikatne, pachnące kwiaty. W związku z tym często jest sadzona jako roślina ozdobna. Kochają ją także pszczoły – dzięki temu możemy delektować się wspaniałym i zdrowym miodem. Charakterystyczną cechą robinii są kłujące, ostre ciernie. Jej drewno jest powszechnie cenione za swoje właściwości: kolor, twardość i wytrzymałość.