Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ŚCIĘGNA

ścięgna

Ścięgna

Dzięki mięśniom, kościom i stawom nasze ciała mogą się poruszać. Ale w jaki sposób nasze kończyny uruchamiane są przez mięśnie? Dzieje się to dzięki ścięgnom, które przymocowują mięśnie do kości. Ścięgna to pasma zbudowane z bardzo wytrzymałej tkanki włóknistej. Gdy mięśnie kurczą się, ścięgna ciągną kość niczym liny okrętowe, wprawiając w ruch nasze ciało. Ich kształt jest różny w zależności od mięśnia, którego przedłużenie stanowią.

Tak więc wszystkie ruchome części ciała człowieka posiadają ścięgna. Jeśli chcesz wyczuć swoje największe i najsilniejsze ścięgno, dotknij przestrzeni między piętą a mięśniem łydki. Tam znajduje się tzw. ścięgno Achillesa (patrz: ilustracja wyżej).

Pamiętaj, żeby dbać o swoje ścięgna! Nigdy nie zaczynaj wysiłku fizycznego bez rozgrzewki i nie przeciążaj ciała – może to spowodować naderwanie, nadwyrężenie, a nawet zerwanie ścięgna. Takie kontuzje są bolesne i wymagają długotrwałego leczenia.