Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ŚLEDZIONA

śledziona

Śledziona

Śledziona nie ma nic wspólnego ze śledziem. Jest ona niewielkim narządem umiejscowionym w naszym ciele pomiędzy lewą nerką a żołądkiem. Spełnia w organizmie kilka ważnych funkcji – gromadzi zapasy krwi, ale też likwiduje stare czerwone krwinki i płytki krwi. Tworzy komórki odpornościowe i przeciwciała, które pomagają nam walczyć z infekcjami.

Śledziona produkuje substancje, które ułatwiają magazynowanie energii i przepływ krwi. Pełni także niezwykle ważną rolę w podtrzymywaniu komórek przy życiu w ekstremalnych sytuacjach. To dzięki niej nasze tkanki są chronione przed natychmiastowym obumarciem wskutek niedotlenienia, np. z powodu długotrwałego nurkowania lub przebywania na bardzo dużych wysokościach w górach.

Chociaż narząd ten jest dla nas niesłychanie ważny, to można bez niego żyć. Jeśli na skutek choroby lub urazu brzucha śledziona pęknie, może zajść konieczność jej usunięcia – czasami tylko w ten sposób można uratować życie chorego.