Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ŚLINA

ślina

Ślina

Gdy mama gotuje w kuchni coś smacznego, a po domu rozchodzą się apetyczne zapachy, w naszych ustach robi się mokro. Organizm czuje zbliżający się posiłek i rozpoczyna produkcję śliny.

Ślina to gęsty, lekko spieniony płyn, który powstaje w naszej jamie ustnej w gruczołach nazywanych śliniankami. Znajduje się w nim wiele substancji spełniających określone zadania.

Dzięki ślinie łatwiej połykamy nawilżony pokarm. Odpowiada ona także za wstępne trawienie oraz chroni szkliwo naszych zębów, a więc zapobiega próchnicy. W ślinie znajdują się składniki zabijające bakterie, które dostają się do naszych ust wraz z jedzeniem. Dzięki niej lepiej czujemy smaki, łatwiej wchłaniamy lekarstwa i sprawniej mówimy.

Ślina niektórych zwierząt zawiera jad i służy im do zdobywania pokarmu.