Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - STAŁOCIEPLNOŚĆ

termometr

Stałocieplność

Niektóre zwierzęta mają stałą temperaturę ciała, bez względu na to, czy na zewnątrz jest ciepło czy zimno. To cecha ludzi i wszystkich pozostałych ssaków, a także ptaków. Temperatura ciała innych stworzeń zależy od temperatury otoczenia.

Różne mechanizmy pozwalają nam utrzymywać temperaturę ciała na poziomie ok. 36,6°C. Gdy jest nam gorąco, pocimy się, szukamy cienia i chętnie chłodzimy ciało wodą. Kiedy marzniemy, drżą nam mięśnie, zakładamy ciepłe ubrania i bierzemy gorącą kąpiel. Za wszystkie procesy związane z regulacją temperatury ciała odpowiada część mózgu zwana podwzgórzem.

Temperatura naszego ciała prawie zawsze jest wyższa niż temperatura otoczenia. Dzięki temu możemy przeżyć zimę – nasza krew nie zamarza nawet wtedy, gdy na dworze jest -20°C. Nasze mięśnie również potrzebują dość wysokiej temperatury, by sprawnie pracować. Dotyczy to nie tylko mięśni rąk czy nóg, ale też m.in. serca, mięśni żołądka i jelit.